Pandemi döneminde 2-4 aylık bebeği olan kadınların gebelik süreçlerinin postpartum depresyon ile ilişkisi
The relationship between pregnancy process of women who have 2-4 months old baby during the pandemic period and postpartum depression
  1. Tez No: 830964
  2. Yazar: SELMA DÜNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN GENÇTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışma Covid-19 pandemi döneminde gebe olmuş, doğum yapmış ve 2-4 aylık sağlıklı bebeği olan annelerin geçirdikleri gebelik süreçlerinin (normal gebelik, riskli gebelik ve gebeliğinde Covid-19 geçiren gebelerde) postpartum depresyon ile ilişkisini incelemek amacı ile yapıldı. Klinik-tabanlı tanımlayıcı araştırma türündeki bu çalışma Ağustos 2021- Nisan 2022 tarihleri arasında T.C. Sağlık Bakanlığı Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne başvuru yapmış, dahil edilme kriterlerine uyan 159 kadın ile gerçekleştirildi. Çalışma; normal gebelik, riskli gebelik ve gebeliğinde Covid-19 geçiren gebeler olmak üzere 3 gruptan oluşturuldu. Verilerin toplanmasında Anne Tanıtım Formu ve Edinburgh Postpartum Depresyon Ölçeği kullanıldı. İstatistiksel analizde p0.05). Gebelik grubunun EPDÖ puan ortalamasını etkilemediği görüldü (p>0.05). Doğum şeklinin gebelik gruplarının EPDÖ puan ortalamasını etkilemediği saptandı (p>0.05). Yaş değişkeninin depresyon görülme riskini etkilemediği görüldü (p>0.05). Erken haftada (35,06±4,89) doğum yapan kadınlarda depresyon görülme riskinin olduğu saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to examine the relationship between postpartum depression and pregnancy processes (normal pregnancy, risky pregnancy and pregnant women who had Covid-19 in pregnancy) of mothers who were pregnant, gave birth and had healthy babies of 2-4 months during the Covid-19 pandemic period. This clinical-based descriptive study was conducted in between August 2021 and April 2022. The study was carried out with 159 women who applied to the T.C. Ministry of Health Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital and met the inclusion criteria. Study; it was formed from 3 groups as normal pregnancy, risky pregnancy and pregnant women who had Covid-19 during pregnancy. The Mother Description Form and Edinburgh Postpartum Depression Scale were used to collect data. Values with p0.05). It was observed that the pregnancy group did not affect the mean EPDS score (p>0.05). It was determined that the mode of delivery did not affect the mean EPDS score of the pregnancy groups (p>0.05). It was observed that the age variable did not affect the risk of depression (p>0.05). It was determined that there was a risk of depression in women who gave birth at an early week (35.06±4.89) (p0.05).