Sağ ve sol nefrektomi yapılan böbrek nakillerinde eğilim puanı eşleştirmesi analizi ile sonuçların karşılaştırılması comparison of the results with propensi̇ty score matching analysis in right and left nephrectomy renal transplantations
- Tez No: 769370
- Danışmanlar: PROF. DR. ACAR TÜZÜNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Son dönem böbrek yetmezliğinde en iyi tedavi seçeneği böbrek naklidir. Anatomik farklılığı nedeniyle transplantasyonda sol böbrek sağ böbreğe kıyasla daha çok tercih edilmektedir. Bu çalışmada sağ ve sol böbreğin birbirine göre avantajlarını eğilim skoru eşleştirmesi analiz yöntemiyle karşılaştırmayı amaçladık. Yöntem: Öncelikle Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Transplantasyon Ünitesi'nde Ocak 2010-Ağustos 2022 tarihleri arasında son dönem böbrek yetmezliği sebebi ile böbrek transplantasyonu yapılan ve donör nefrektomi yapılan hastaların hasta verileri retrospektif olarak toplandı. Çalışmamıza eşleştirme öncesi 366 alıcı hasta ve 366 verici hasta, eşleştirme sonrası 98 alıcı hasta ve 98 verici hasta dahil edildi. Hazırladığımız hasta veri takip formuna alıcı için yaş, cinsiyet, kan grubu, ek hastalıklar, böbrek nakli nedeni, nakil öncesi diyaliz süresi, erken dönem diyaliz ihtiyacı, üreter darlığı-kaçağı, lenfosel, hematom, derin ven trombozu, renal arter trombozu-stenozu, akut rejeksiyon atakları, 3.gün 7.gün ve 1.ay kreatinin düzeyleri, greft sağ kalımı, clavien dindo skorlaması, beden kitle indeksi, verici için yaş, cinsiyet, kan grubu, greft arter ve ven sayısı kaydedildi. İstatistiksel yöntem olarak eğilim skoru eşletirme analiz yöntemi kullanılarak sağ ve sol greftler arasındaki sayısal fark eşitlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The best treatment plan for end-stage renal illness is kidney transplantation. Due to its anatomical difference, the left kidney is preferred more than the right kidney in transplantation. In this study, we used the propensity score matching analytic method to examine the benefits of the right and left kidneys in relation to one another. Methods: First of all, patient data of patients who underwent kidney transplantation due to end-stage renal failure and donor nephrectomy between January 2010 and August 2022 at Ankara University Faculty of Medicine Department of General Surgery Transplantation Unit were collected retrospectively. Our study included 366 recipients and 366 donors before matching, and 98 recipients and 98 donors after matching. For the patient data follow-up form we prepared, age, gender, blood type, additional diseases, kidney transplant reason, pre-transplant dialysis time, need for early dialysis, ureteral stenosis-leakage, lymphocele, hematoma, deep vein thrombosis, renal artery thrombosis-stenosis, acute rejection attacks, 3rd day 7th day and 1st month creatinine level, graft survival, clavien dindo score, body mass index, donor age, gender, blood group, graft artery and vein number were recorded. As a statistical method, the numerical difference between the right and left grafts was equalized by using the propensity score matching analysis method.