Okul öncesi dönemi öğrencileri ile öğretmen ve velilerin sessiz kitaplara yönelik görsel okuma becerilerinin incelenmesi
Investigation of the visual reading skills of pre-school students, teachers and parents of students' about silent books
- Tez No: 769409
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İREM BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmada öğrenci, öğretmen ve velilerin sessiz kitaplarla ilgili algılarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda okul öncesi öğrencilerinin düzeylerine uygun belirlenen sessiz kitaplardaki anlatıların öğrenci, öğretmen ve ebeveyn bakış açısıyla ortaya çıkarılması ve algılar arasındaki ilişkilerin belirlenmesi sağlanmıştır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden olgu bilim araştırma deseni kullanılmıştır. Bu kapsamda araştırma okul öncesi öğretmenleri, okul öncesi öğrencileri ve bu öğrencilerin ebeveynleri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya dâhil edilen katılımcılar 2021-2022 eğitim öğretim yılında Samsun ili İlkadım ilçesinde faaliyet gösteren Ziya Esen Anaokulu'ndan belirlenmiştir. Araştırma kapsamında okulda okul öncesi eğitim gören 41 öğrenci, bu öğrencilerin velileri (40 anne ya da baba) ve 11 okul öncesi öğretmeni dâhil edilmiştir. Araştırmada katılımcıların sessiz kitaplara ilişkin değerlendirme ve yorumlarının belirlenmesi amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen bir form kullanılmıştır. Verilerin analizinde nitel analiz yöntemlerinden içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda her bir sessiz kitabın kendi içerisinde yapılan değerlendirmelerde kitabın kahramanı, mekânı ve zamanı bakımından öğrenci, öğretmen ve velilerin görüşleri arasında benzerlik bulunduğu belirlenmiştir. Ancak kitabın kahramanı ile ilgili yapılan yorumlamalarda her katılımcının farklı isimlendirmeler yaptıkları belirlenmiştir. Araştırmada kitabın adı bakımından yapılan değerlendirmelerde her kitap için farklı olmakla birlikte her katılımcının farklı isimlendirmeler yaptıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenciler hayal dünyasının genişliği ölçüsünde kitaptaki görsellere odaklanarak adlandırmalar yapmakta iken, öğretmen ve velilerin adlandırmalarının kitabın adı ya da yaşam deneyimlerinin kitabın bağlamına yansıtılması şeklinde ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. Bu bulgu esasında, sessiz kitapların önemi ve var oluş amacının da bir göstergesi olarak yorumlanabilir. Çünkü sessiz kitaplarda herhangi bir anlam sınırlaması olmaksızın öğrencilerin (her bir öğrencinin) farklı hikâyeler üretmeleri beklenmektedir. Bu durum çocuklarda yaratıcılığın geliştirilmesi bakımından önemli olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, it is aimed to examine the perceptions of students, teachers and parents about silent books. For this purpose, it was ensured that the narratives in silent books, which were determined according to the level of preschool students, were revealed from the perspective of students, teachers, parents, the relations between perceptions were determined. Phenomenology research design, one of the qualitative research designs, was used in the research. In this context, the research was carried out with preschool teachers, preschool students and the parents of these students. The participants included in the research were determined from Ziya Esen kindergarten operating in the district of Ilkadım in Samsun in the academic year of 2021-2022. Within the scope of the research, 41 students who receive preschool education at the school, their parents (40 mothers or fathers) and 11 preschool teachers were included. In the research, a form developed by the researcher was used in order to determine the evaluations and comments of the participants regarding the silent texts. Content analysis, one of the qualitative analysis methods, was used in the analysis of the data. It was determined that there was a similarity between the views of the parents. However, in the interpretations made about the hero of the book, it was determined that each participant made different namings. In the evaluations made in terms of the name of the book in the research, it was concluded that although it is different for each book, each participant made different namings. While the students focus on the visuals in the book to the extent of their imagination, it is understood that the namings of the teachers and parents emerge as the name of the book or the reflection of their life experiences in the context of the book. On the basis of this finding, it can be interpreted as an indicator of the importance and purpose of existence of silent books. Because in silent books, students (each student) are expected to produce different stories without any meaning limitations. It has been concluded that this situation is important in terms of developing creativity in children.