A new way of driving single-phase induction motor using solar energy
Güneş enerjisi kullanarak tek fazlı asenkron motorunun yeni bir sürüş yolu
  1. Tez No: 769410
  2. Yazar: MUSTAFE ADEN MUHUMED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM BÖREKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Tek fazlı asenkron motorlar (TFAM)'ler hem ticari hem de ev uygulamalarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca, kırsal alanlarda su pompalama için tek fazlı asenkron motor kullanılmaktadır. TFAM kendi kendine başlamaz. Kendi kendine başlaması için başka bir sargıya ihtiyacı vardır. Bu, yardımcı sargı olarak da adlandırılan ek bir“yardımcı sargı”eklenerek elde edilebilir. TFAM'nin başlangıç torkunu iyileştirmek için kullanılan farklı yöntemler vardır. Tek fazlı endüktans motor başlangıç torkunun iyileştirilmesi için en bilinen yöntemlerden biri kapasitörlerdir. Kondansatörsüz sistemlerde tork hızı eğrileri sınırlıdır. Kondansatörlerin ömrü sınırlıdır ve kırsal alanlarda kapasitörlerin değiştirilmesi zordur. Bu çözüm, kırsal alanlarda kondansatör kullanmanın dezavantajlarından biridir. Bu çalışmada, Tek fazlı asenkron motorların tahrik edilmesi ve tork karakteristiğinin iyileştirilmesi için iki adet inverter kullanılmış ve kapasitör kullanımı ortadan kaldırılmıştır. İki invertör arasındaki faz açısı, istenen başlangıç torkunu karşılamak için kontrol edilir. Bu tez ile tork hız eğrilerinde iyileştirmeler sağlanmaktadır. Motor tarafından sağlanan enerji, PV panellerinden, rüzgar jeneratörlerinden veya bir elektrik şebekesinden olabilir. Bu çalışmada simülasyon için MATLAB programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Single-phase induction motors SPIMs are widely used in both commercial and home applications. Single-phase induction for water pumping purposes is also used in rural areas where there is no electrical network. SPIM has a single winding does not start by itself. It can be changed to a two-phase motor at starting to allow it to start by itself. This can be achieved by adding an additional“starter winding,”also called the auxiliary winding. There are different methods used to improve the SPIM starting torque characteristic. One of the most known methods for the improving SPIM starting torque are capacitors. The life span is limited for the capacitors, and the replacement of capacitors is difficult in rural areas. That is one of disadvantages of using capacitors. In this study, two inverters were used to drive and improve the torque characteristic of the SPIM, and the use of capacitors is eliminated. The phase angle between the two inverters is controlled to meet the desired starting torque. With this thesis, it provides improvements in torque speed curves. The energy provided by the motor can be from PV panels, wind generators, or an electrical network. A MATLAB program was used for simulation in this study.