Erken çocukluk döneminde farklılıklara saygı kavramı hakkında öğretmen görüşlerinin incelenmesi ve farklılıklara saygı ölçeği'nin geçerlik ve güvenirlik çalışması
Examining teachers' views about respect for diversities at early childhood period and study of validity and reliability of the scale of respect for diversities
- Tez No: 226206
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EBRU AKTAN KEREM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Arastırmanın genel amacı farklılıklara saygı kavramı hakkında okul öncesi ögretmenlerinin görüslerini belirlemek ve belirlenen görüslere dayalı olarak ?Farklılıklara Saygı Ölçegi? gelistirmektir. Bunun için, 2006-2007 egitim-ögretim yılı güz-bahar dönemi içerisinde İstanbul ili, Besiktas, Sisli, Bakırköy, Kadıköy ve Ümraniye ilçelerinde bulunan M.E.B'na baglı kurumlarına baglı okul öncesi ögretmenlerinin görüsleri alınmıstır. Görüslerden elde edilen verilerin yorumlanması ile 2006-2007 egitim ve ögretim bahar yarı yılında İstanbul İli Kadıköy İlçesine baglı Atatürk İlkögretim Okulu'nda egitim görmekte olan okul öncesi ögrencileri ile ?Farklılıklara Saygı Ölçegi?nin geçerlik ve güvenirlik çalısması tamamlanmıstır. Ögretmen anket formu, farklı üniversitelerde bulunan okul öncesi egitim alanında çalısan ögretim üyelerine gönderilmis ve yeniden düzenlenmistir. Yapı geçerliligi için, arastırma örneklemi dısında kalan gruplara uygulanarak, güvenirlik katsayısı hesaplanmıstır. Uygulanan anketlerden 685 form degerlendirilmistir. Toplanan veriler frekans ve yüzde hesaplamalarıyla analiz edilmistir. Ögretmenlerin baglı bulundukları kurum, cinsiyet, yas, egitim durumu, meslekteki hizmet yılı ve egitim verdikleri yas grubu degiskenlerine göre, programlarında farklılık kavramlarına yer verdikleri etkinlikler ve farklılık kavramı dogrultusunda degisiklik yapmak için isbirligi yapılabilecekleri kisi ya da kurumlar arasında anlamlı bir fark olup olmadıgını istatistiksel testler ile sınanmıstır. ?Farklılıklara Saygı Ölçegi?, farklı üniversitelerde bulunan okul öncesi egitim alanında çalısan ögretim üyelerine gönderilmis ve ölçek yeniden düzenlenmistir. Ölçek İstanbul İli Kadıköy İlçesi, Atatürk İlkögretim Okulu'na devam etmekte olan 122 okulöncesi ögrencisine uygulanmıs ve güvenirlik çalısması yapılmıstır. Ölçegin geçerlik ve güvenirligini saglamak için elde edilen veriler istatistiksel testler ile sınanmıstır. Ölçekte yer alan maddelerin tamamının kalmasına karar verilmistir.
Özet (Çeviri)
The main goal of the research is to determine the views of pre-school teachers and to develop ?A Scale of Respect for Diversities? based on those determined views. To do that, the views of the pre-school teachers affiliated to Ministry of National Education in Istanbul boroughs of Besiktas, Sisli, Bakirkoy, Kadikoy and Umraniye have been taken during spring ? summer semesters in the academic year 2006 ? 2007. The study of validity reliability of ? The Scale of Respect for Diversities? has been completed assessing data obtained and with pre-school students receiving education in Ataturk Primary School affiliated to Istanbul borough of Kadikoy during summer semester in the academic year 2006 ? 2007. Teachers? survey sheets have been sent to the members of the university studying on pre-school education in different universities and rearranged. For structure validity, the reliability co-efficient has been calculated being applied to the groups falling outside of the research sampling. 685 sheets of the applied survey have been assessed. Collected data has been analysed by frequency and percentage calculations. According to the variables of the associations that the teachers have been affiliated to, gender, age, educational status, length of service in profession, and the age group that they give education to, it has been tested that if there is a meaninful difference between the people or associations that they can cooperate with in order to make a change in accordance with the activities in which they give a place to the concepts of diversity in their programmes and the concept of diversity. ?The Scale of Respect for Diversities? has been sent to the members of the university studying on pre-school education in different universities and rearranged. The scale is applied to 122 pre-school students receiving education in Ataturk Primary School in Istanbul borough of Kadikoy. Data obtained has been tested by statistical tests in order to provide the validity and the reliability of the scale. It has been decided to keep all of the items that have taken a place in the scale.