Histerektomi yapılan hastalarda servikal elongasyon varlığı için risk faktörlerinin belirlenmesi
Determination of risk factors for the presence of cervical elongation in patients WHO underwent hysterectomy
- Tez No: 769424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT KUNTAY KOKANALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Servikal elongasyon jinekolojik olarak iyi bilinmesine karşın etyopatogenezi, prevalansı ve ilişkili risk faktörleri tam olarak tanımlanamayan bir durumdur. Biz de çalışmamızda servikal elongasyon için bağımsız risk faktörlerini bulmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif vaka kontrol çalışmasına 01 Eylül 2019-01 Mayıs 2022 tarihleri arasında bening jinekolojik nedenlerle vajinal histerektomi ve abdominal histerektomi operasyonu uygulanan hastalar dahil edildi. Tüm hastalara ait demografik ve klinik bulgular hastane kayıtlarından geriye dönük olarak toplandı. Postoperatif histerektomi spesmenlerine ait patoloji raporlarından uterin korpus ve serviks uzunlukları not edildi. Serviks/korpus ölçüm oranı >0,79 olarak hesaplananlar servikal elongasyon (vaka grubu) var olarak tanımlanırken, ≤0,79 oranına sahip olanlar servikal elongasyon yok olarak sınıflandırıldı. Çoklu regresyon analiziyle servikal elongasyon varlığı için bağımsız risk faktörlerine ait Odds oranları hesaplandı. Bulgular: Çalışmamıza 830 tane hasta dahil edildi. Bunların 138 (%16,6) tanesinde servikal elongasyon tanımlanırken, geri kalan 692 (%83,4) tanesinde servikal elongasyon yoktu. İki grubun demografik ve klinik özellikleri karşılaştırıldığında elongasyon grubunda ortalama hasta yaşı, yaşlı hasta, yüksek gravida (≥5), yüksek parite (≥5), menopoz, desensus uteri, sistosel, rektosel, vajinal histerektomi, inkontinans cerrahi sıklığı elongasyon olmayan gruba göre daha yüksek tespit edilmiştir. Fakat çoklu regresyon analizine göre sadece ileri derece (≥3. Derece) uterin desensus varlığı servikal elongasyon ile ilişkili anlamlı bağımsız risk faktörü olarak bulunmuştur. Sonuç: İleri derece (≥3. Derece) uterin desensus varlığı servikal elongasyon için anlamlı risk faktörüdür. Preoperatif dönemde bu durumun tespiti cerrahi morbiditeyi önlemede ve cerrahi sonucu iyileştirmede, uygun cerrahi yöntemi belirlemek açısından avantajlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Although cervical elongation is well known gynecologically, its etiopathogenesis, prevalence and associated risk factors are not fully defined. In our study, we aimed to find independent risk factors for cervical elongation. Materials and Methods: Patients who underwent vaginal hysterectomy and abdominal hysterectomy for benign gynecological reasons between 01 September 2019 and 01 May 2022 were included in this retrospective case-control study. Demographic and clinical findings of all patients were collected retrospectively from hospital records. Uterine corpus and cervix lengths were noted from the pathology reports of the postoperative hysterectomy specimens. Those whose cervix/corpus measurement ratio was calculated as >0.79 were defined as present with cervical elongation (case group), while those with ≤0.79 were classified as no cervical elongation. Odds ratios of independent risk factors were calculated for the presence of cervical elongation by multiple regression analysis. Results: 830 patients were included in our study. Cervical elongation was defined in 138 (16.6%) of these, while the remaining 692 (83.4%) did not have cervical elongation. When the demographic and clinical characteristics of the two groups were compared, the average patient age, elderly patient, high gravida (≥5), high parity (≥5), menopause, uteri, cystocele, rectocele, vaginal hysterectomy, incontinence surgery frequency were higher in the elongation group than in the non-elongation group. detected high. However, according to multiple regression analysis, only the presence of advanced (≥ Grade 3) uterine prolapse was found to be a significant independent risk factor associated with cervical elongation. Conclusion: Presence of advanced (≥ Grade 3) uterine prolapse is a significant risk factor for cervical elongation. Detection of this situation in the preoperative period may be advantageous in terms of determining the appropriate surgical method in preventing surgical morbidity and improving the surgical outcome.