Preoperatif endometrial hiperplazi saptanan ve histerektomi yapilan hastalarda postoperatif endometrial kanser sıklığının saptanması
- Tez No: 598852
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZHAN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Giriş ve Amaç Endometrial hiperplaziler, jinekoloji kliniklerinde sıkça karşılaşılan bir sorundur ve anormal uterin kanama ile başvuran kadınların yaklaşık %1.5'unda endometrial hiperplazi saptanmaktadır. Endometrial hiperplazi tanısı almış hastaların %5-10'unda eşlik eden genital kanserler saptanabilmekte olup özellikle atipik kompleks hiperplazisi olan hastalarda eşlik eden endometrium kanser riski %15-50 arasında değişmektedir. Bu çalışmamızda preoperatif endometrial hiperplazi tanısı almış ve histerektomi yapılmış olan hastalarda postoperatif biyopsi sonuçları değerlendirilmiş ve eşlik eden endometrium kanser oranı araştırılmıştır. Postoperatif kesin patolojik tanısı endometrium kanseri olan hastaların demografik özelikleri ortaya koyularak yüksek risk faktörleri belirlendi. İntaroperatif frozen'ın yüksek risk faktörlerine sahip hastalarda kullanımı değerlendirildi. Materyal ve Metod Ocak 2006 – Eylül 2012 tarihleri arasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran, çeşitli nedenlerle endometrial biyopsi alınan ve endometrial biyopsi sonuçları endometrial hiperplazi gelen 158 hastanın patoloji sonuçları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların hepsinde endometriyal örnekleme yöntemi olarak pipelle biyopsi, karmen veya keskin küretaj yöntemlerinden bir veya ikisi kullanılmıştır. Patolojik spesmenlerin hepsi Hemotoksilen &Eozin ile patoloji bölümü tarafından değerlendirmiş olup tek bir merkeze ait sonuçlardır. Tüm olguların yaş, parite, kilo, tvusg ile ölçülen endometrial kalınlık, eşlik eden sistemik hastalık dm, ht, hipotiroidi, sigara kullanımı, tamoksifen kullanımı, hrt kullanımı ve reproduktif çağda mı menapozda mı olduğu sorgulandı. Endometrium kanseri gelenlerde myometrial invazyon, servikal stromal tutulum, lenf nodu tutulumu, sitoloji pozitifliği, omentum metastazı incelendi. Hastalar evresine ve grade ne göre sınıflandırıldı. İntraoperatif frozen gönderilenler tekrar özellikleri bakımından değerlendirildi. 68 Bulgular Preoperatif endometrial hiperplazi sonucu olan toplam 158 hastanın postoperatif biyopsi sonuçları değerlendirilmiştir. Preoperatif endometrial hiperplazisi olan 19 hastada postoperatif endometrial hiperplazi izlenmemiştir. Preopreraitf hiperplazi tanısı olan 15 hastada ise postoperatif endometrium kanseri tanısı konulmuş olup, 2 tanesinde preoperatif kompleks atipisiz, 13 tanesinde kompleks atipili hiperplazi tanısı mevcuttu. Preoperatif hiperplazi tanısı olan hastalarda postoperaitf endometrium kanserinin eşilik etme oranı %10,79 olarak bulunmuş olup postoperatif kanser tanısı almış 15 hastanın 11 tanesi (%73,3) postmenopozal kadınlardan oluşmaktadır. Endometrial kanser tanısı konulmuş olan olguların histolojik tipi ise 14 vakada endometrioid adenokarsinom iken preoperatif kompleks atipisiz hiperplazi olan bir vakada ise postoperatif seröz papiller karsinom tanısı konulmuştur. Kanser tanısı konulmuş olan olguların evreleri değerlendirildiğinde 11 olgu evre IA, 3 olgu evre IB ve seröz papiller karsinom olgusunda ise evre 3C olarak saptanmıştır. Sonuç Endometrial hiperplazi olgularında özelliklede kompleks atipili hiperplazilerde eşlik eden endometrial kanser riski (%15-50). ve eşlik eden bu kanserlerde %7.9-51.0'inde myometrial invazyon saptanabilmektedir. Bu nedenle kompleks atipili hiperplazi olgularında preoperatif ultrasonografi ve MR görüntüleme yapılmalıdır. Hatta intraoperatif frozen inceleme seçilmiş olgularda faydalı bilgiler verebilmektedir. Preoperatif atipik endometrial hiperplazi tanısı mevcut olan ve yüksek risk faktörlerine sahip olan hastalarda ikinci kez cerrahi uygulanması ya da gereksiz pelvik radyoterapilere maruz kalmalarının önüne geçmek için intraoperatif frozen gönderilmesi anlamlıdır.
Özet (Çeviri)
Introduction Endometrial hyperplasia is a commonly seen disorder in the daily gynecology practice and about 1.5%of patients consulted with abnormal uterine bleeding have endometrial hyperplasia. 5-10%of these patients have the underlying risk of carrying a concomittant genital cancer during the follow up, especially complex hyperplasia with atypia may lead to endometrium cancer with a risk of 15-50%. In this study, postoperative biopsy results of patients with a preoperative diagnosis of endometrial hyperplasia and who underwent hysterectomy were evaluated and concomittant endometrial cancer rate was considered. Demographic characteristics of patients having an absolute pathologic diagnosis of endometrial cancer postoperatively were revealed and risk factors were determined. Accuracy of intraoperative frozen section during the operation was assessed for high risk patients. Material and Methods Pathological examination results were evaluated retrospectively for158 patients, which has been approached to ankara numune education and research hospital between january 2006 and september 2012, underwent endometrial biopsy for several reasons and diagnosed endometrial hyperplasia. One or both of the following techniques have been used for all endometrial illustrations; biopsy using pipelle, karmen or sharp curettage. All of these pathological speciemens were stained with hemotoxilene-eozine and examinated by the same center. Age, paritey, weight, endometrial thickness measured by tvusg, comorbidities such as diabetes, hypertension, hypothyroidism, smoking, tamoxifen or hrt usage, menopause age were questioned. myometrial invasion, cervical stromal and lymph node spreading, cytology positiveness and omentum metastasis examined in patients diagnosed as endometrial carcinoma. Patients also classified to stages and grades. Intraoperative frozen section specimen characteristics re-evaluated. 70 Results The postoperative biopsy results of 158 patients who diagnosed as endometrial hyperplasia in preoperative period were assesed. in postoperative period there has not any evidence of endometrial hyperplasia in 19 patients who have perioperatively endometrial hyperplasia diagnosis. 15 patients' endometrial hyperplasia diagnosis have confirmed with postoperative pathological examinations. 2 of them were hyperplasia without complex atypia and 13 were complex atypical. The rate of concomitance between preoperative endometrial hyperplasia diagnosis with postoperative endometrial cancer has been calculated as %10,79. 11 of 15 patients are postmenopausal. Histological type of 14 patients with endometrial cancer is endometriod carcinoma and 1 patient with preoperative hiperplasia without complex atypia is serous papillary carcinoma. By the way stage of 11 cases is stageIA, 3 cases is stage evre IB and stage of patients with serous papillary carcinoma is stageIIIC. Conculusion Endometrial hyperplasia especially hyperplasia with complex atypia is related with endometrial cancer risk (%15-30), and myometrial invasion can be detected in %7,9-51 of these patients. In the light of such information, transvaginal ultrasonography or magnetic resonance imaging should be established in patient with hyperplasia with atypia, even if found in frozen section. Intraoperative frozen section is so meaningful to prevent unnecessary second surgery or pelvic area radiotherapy in patients who have preoperative endometrial hyperplasia.