Klasik ve otomatik ilaç dağıtım sistemi kullanan hemşirelerin ilaç uygulama hatalarına yönelik algılarının karşılaştırılması
Comparison of nurses' perceptions of medication errors using conventional and automated drug dispensing system
- Tez No: 769452
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU EREK KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, klasik ve otomatik ilaç dağıtım sistemi kullanan hemşirelerin ilaç uygulama hatalarına yönelik algılarının karşılaştırılması amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma 14 Eylül – 26 Kasım 2021 tarihleri arasında, Ankara'da klasik ilaç dağıtım sistemi ve otomatik ilaç dağıtım sistemi kullanılan iki üniversite hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada örneklem seçimine gidilmemiş olup, evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırmaya katılmayı kabul eden ve ilaç uygulaması yapan toplam 238 hemşire ile araştırma tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında; Hemşirelerin Tanıtıcı Özelliklerine İlişkin Veri Toplama Formu ve İlaç Uygulama Hatası Ölçeği (İUHÖ) kullanılmıştır. Verilerin analizinde, Bağımsız Örneklem t testi, Kruskal Wallis-H testi, Shapiro-Wilk testi, Kolmogorov-Smirnov testi ve Post-Hoc testi kullanılmıştır. Araştırmada, klasik ilaç dağıtım sistemi kullanan hemşirelerin ilaç hatalarına sebep oluşturabilecek durumlarla ilgili algılarının ölçüldüğü bölümden aldıkları puan ortalamaları (X̅=94.03±16.42), otomatik ilaç dağıtım sistemi kullanan hemşirelerin aldıkları puan ortalamalarına (X̅=89.35±20.47) göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study in order to compare the perceptions of nurses using conventional and automated drug dispensing system towards medication errors. The research was carried out between 14 September – 26 November 2021 in two university hospitals in Ankara, where conventional and automated drug dispensing systems are used. Sample selection was not made in the study, and it was tried to reach the entire population. The study was completed with a total of 238 volunteer nurses who agreed to participate in the study and administered drugs. In the collection of data; Data Collection Form on Nurses' Descriptive Characteristics and Medication Administration Error Survey (MAES) were used. In the analysis of the data, Independent Sample t test, Kruskal Wallis-H test, Shapiro-Wilk test, KolmogorovSmirnov test and Post-Hoc test were used. In the study, the score (X̅=94.03±16.42) of nurses using the conventional drug dispensing system in the section where their perceptions of situations that may cause medication errors were measured, were found to be significantly higher than the scores (X̅=89.35±20.47) of the nurses using the automated drug dispensing system (p0.05). In the study, it was determined that nurses who use the conventional drug dispensing system and have an associate degree, working for 2-9 years, administer non-intravenous medication“frequently”, working day and night and working more than 40 hours a week, were determined by the results of the MAES.