Bir şehir projesi: 'Çocuk Kalbi'
A city project: 'Children's Heart'
- Tez No: 769468
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DURAKOĞLU, PROF. DR. HAMİT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Erken çocukluk dönemi bireyin kişiliğinin ve gelişiminin temellerinin atıldığı bir dönemdir. 0-12 yaş, çocukların temel özelliklerinin en çok şekillendiği yıllardır. Özellikle erken çocukluk dönemi denilen 0-7 yaş grubundaki çocukların eğitimlerine önem verilmelidir. 0-7 yaş döneminde çocukların büyük oranda karakterleri oluştuğu için çocukların yaş gruplarına göre farklı alanlarda gelişimlerini destekleyecek ortamlar oluşturulmalı ve bu ortamda çocuklara, içinde bulundukları dönemin koşullarına yönelik eğitimler verilmelidir. Günümüzde anne babaların çoğu, çocuk eğitimi konusundaki bilgilerinin yetersizliği, iş yoğunluğu vb. nedenlerle çocuklarına bu eğitimleri kendileri verememektedirler. Bu nedenle dışarıdan destek almaları gerekmektedir. Bu çalışmada çocuk eğitimi ile ilgili çalışmalar yapmış olan Maria Montessori, Loris Malaguzzi, John Locke gibi düşünür ve eğitimcilerin önerileri, kullandığı metotlar ve yapmış olduğu etkinliklerden esinlenerek çocuk gelişimini destekleyen okul dışı bir eğitim ortamı modeli tasarlanmıştır. Çalışmada önce adı geçen düşünür ve eğitimcilerin çocuğun doğası ve eğitimine ilişkin görüşlerine yer verilmiştir. Bu eğitim modelinde çocuğun doğasına uygun bir eğitim ortamı planlanmıştır. Planlanan eğitim ortamı atölyeler ile desteklenmektedir. Her bir eğitim modeli için çocukların yaşlarına uygun farklı atölyeler oluşturulmuştur. Bu atölyelerde çocukların yaparak ve yaşayarak öğreneceği düşünülmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Çocuk, Erken Çocukluk Dönemi, Çocuk Eğitimi, Çocuk Atölyeleri
Özet (Çeviri)
Early childhood is a period when the foundations of an individual's personality and development are laid. 0-12 years are the years when the main characteristics of children are most formed. Particular attention should be paid to the education of children in the age group of 0-7 years, the so-called early childhood period. Since children's characters are largely formed during the 0-7 age period, environments should be created to support the development of children in different areas according to their age groups, and in this environment, children should be given trainings on the conditions of the period in which they are located. Today, most parents are faced with the fact thattheir lack of knowledge about the education of children, the intensity of work, etc. for some reason, they cannot give their children these trainings themselves. Therefore, they need to receive support from outside. In this study, an out-of-school educational environment model that supports child development has been designed, inspired by the suggestions, methods and activities of thinkers and educators such as Maria Montessori, Loris Malaguzzi and John Locke who have worked on child education. In the study, the views of the thinkers and educators on the nature and education of the child are included. In this education model, an educational environment suitable for the nature of the child is planned. The planned educational environment is supported by workshops. For each education model, different workshops were created according to the ages of the children. In these workshops, it is thought that children will learn by doing and experiencing. KEYWORDS: Children, Early Childhood, Children's Education, Children's Workshops