Erken çocukluk dönemine yönelik hazırlanan bazı çizgi filmlerin prososyal davranış içeriklerinin incelenmesi
Investigation of the prosocial behavior content of some cartoon films prepared for early childhood
  1. Tez No: 769467
  2. Yazar: ALEYNA KALKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM ÇAMLIBEL ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Bu araştırmada, erken çocukluk dönemine yönelik hazırlanan bazı yerli ve yabancı çizgi filmlerin prososyal davranış içeriklerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nitel araştırma metodolojisinden doküman inceleme yöntemiyle yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu ''Niloya'', ''Canım Kardeşim'', ''Arı Maya'' çizgi filmlerinin ilk 20 bölümü, ''Heidi'' çizgi filminin ilk 10 bölümü olmak üzere toplamda 70 bölüm çizgi filmden oluşmuştur. Veri toplama aracı olarak ilgili literatür taranarak araştırmacı tarafından oluşturulan ''Prososyal Davranış Kontrol Listesi'' kullanılmıştır. Prososyal Davranış Kontrol Listesi ''İletişimi Başlatma ve Sürdürme'', ''Empati Kurma'', ''Yardım Etme'', ''Paylaşma'', ''İş Birliği Yapma'', ''Özgecilik'' ve ''Destekleme'' olmak üzere yedi boyuttan oluşmuştur. Araştırmanın verileri içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda çizgi filmlerde yaş gruplarına göre prososyal dağılım incelendiğinde 3-5 yaş çocuklarına yönelik hazırlanan çizgi filmlerde prososyal davranışlara daha fazla yer verildiği tespit edilmiştir. Çizgi filmlerde yerli ve yabancı yapım olma durumuna göre prososyal davranışların dağılımı incelendiğinde yabancı yapım olan çizgi filmlerde prososyal davranışlara daha fazla yer verildiği görülmüştür. Yerli ve yabancı yapım olan çizgi filmlerde en fazla yer verilen prososyal davranışın ''İletişimi Başlatma ve Sürdürme'', en az yer verilen prososyal davranışın ''İş Birliği Yapma'' olduğu tespit edilmiştir. Benzer şekilde 3-5 yaş ve 6-8 yaş çocuklarına yönelik hazırlanan çizgi filmlerde en fazla yer verilen prososyal davranış boyutunun ''İletişimi Başlatma ve Sürdürme'', en az yer verilen prososyal davranışın ''İş Birliği Yapma'' olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the prosocial behavior content of some domestic and foreign cartoons prepared for early childhood. The research was carried out with the document analysis method of the qualitative research methodology. The study groups of the research consisted of the first 20 episodes of the cartoons“Niloya”,“Canım Kardeşim”,“Maya The Bee”, and the first 10 episodes of the“Heidi”cartoons, a total of 70 cartoons. As a data collection tool, the“Prosocial Behavior Checklist”created by the researcher by review the relevant literature was used. Prosocial Behavior Checklist“Starting and Maintaining Communication”,“Empathy”,“Helping”,“Sharing”,“Cooperating”,“Altruism”and“Supporting”it consists of seven dimensions. The data of the research were analyzed using content analysis method. As a result of the research, when the prosocial distribution is examined according to age groups in cartoons, it has been determined that prosocial behaviors are given more place in cartoons prepared for 3-5 year old children. When the distribution of prosocial behaviors in cartoons according to their domestic and foreign production status is examined, it seen that prosocial behaviors are given more place in foreign production cartoons. It has been determined that the most common prosocial behavior in domestic and foreign cartoons is ''“Starting and Maintaining Communication”, and the least common prosocial behavior is ''Cooperating''. Similarly, in the cartoons prepared for 3-5 year olds and 6-8 year olds, it was determined that the most used prosocial behavior dimension was“Starting and Maintaining Communication”, and least included prosocial prosocial behavior was ''Cooperating''.