Meme kanserli hastaların kan ve tükürük örneklerinde cullin7 seviyesinin araştırılması
Investigation of cullin7 level in blood and saliva samples of patients with breast cancer
- Tez No: 769482
- Danışmanlar: PROF. DR. HADİYE DERYA DURANYILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Onkoloji, Biochemistry, Oncology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Biyokimyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Meme kanserinin heterojen bir hastalık olması ve başta CA15-3, uPA ve HER2 olmak üzere teşhis ve tedavide kullanılabilecek biyobelirteçlerin yeterli olmaması sebebiyle hastalığı zamanında teşhis etmek ve etkili bir tedavi uygulamak günümüzde hala güçlüğünü korumaktadır. Hızla ilerleyebilen bu hastalığa özgü yeni biyobelirteçlerden faydalanarak bu dezavantajları ortadan kaldırabilmek hedeflenmektedir. Cullin (Cul) ailesine ait proteinlerden olan Cullin7 (Cul7)'nin tümör baskılayıcı rolünün yanında aksini gösteren çalışmalar da mevcuttur. Ayrıca Cul7'nin bir çok kanserde ekspresyonunun klinik evreleme ve prognoz ile de ilişkili olduğu bilinmektedir. Çalışmamızda 60 meme kanserli hasta ile 20 sağlıklı kadın kontrolün plazma ve tükürük örnekleri ile çalışıldı. Cul7 mRNA ve protein ekspresyon düzeylerinin incelendiği bu çalışmada, hasta ve sağlıklı kadın kontrol grupları arasında hem plazma hem de tükürük örneklerinde istatistiksel bir farklılık bulunamadı (p>0.05). Hastaların klinik özellikleriyle plazma ve tükürük Cul7 gen ekspresyonu ve protein seviyeleri arasında herhangi bir ilişki saptanamadı (p>0.05). Cul7'nin protein ve mRNA düzeyindeki biyobelirteç olabilme ihtimalleri değerlendirildiğinde; plazmanın Cul7 için daha iyi bir çalışma materyali olduğu düşünülürken; tükürük materyalinde bir çalışma olasılığında ise; Cul7'nin mRNA düzeyindeki ekspresyonunun, biyobelirteç olma potansiyelinin daha yüksek olabileceği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a heterogeneous disease. It is still difficult to diagnose the disease in a timely manner and to apply an effective treatment because of the insufficiency of biomarkers that can be used in diagnosis and treatment, especially CA153, uPA and HER2. It is aimed to eliminate these disadvantages by using new biomarkers specific to this rapidly progressing disease. Cullin7 (Cul7) is the one of the protein belonging to the Cullin (Cul) family. In addition to the tumor suppressor role of Cul7, there are also studies showing the opposite. It is also known that the expression of Cul7 in many cancers is associated with clinical staging and prognosis. In our study, plasma and saliva samples of 60 breast cancer patients and 20 healthy female controls were studied. In the study in which Cul7 mRNA and protein expression levels were examined, no statistical difference was found between the patient and healthy female control groups in both plasma and saliva samples (p>0.05). No correlation was found between the clinical features of the patients and plasma and saliva Cul7 gene expression and protein levels (p>0.05). Considering the possibilities of Cul7 being a biomarker at protein and mRNA levels; plasma is thought to be a better study material for Cul7; if there is a possibility of a study in salivary material; It has been observed that the expression of Cul7 at the mRNA level may have a higher potential as a biomarker.