Değişik tedavi aşamalarındaki meme kanserli hastaların eritrosit glutatyon peroksidaz aktiviteleri, eritrosit malondialdehit ve plazma selenyum düzeylerinin karşılaştırılması
The comparison of erythrocyte glutathione peroxidase activity, erythrocyte malondialdehyde and plasma selenium levels in breast cancer patients of different clinical stage
  1. Tez No: 111370
  2. Yazar: ADEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU SANCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç : Değişik tedavi aşamalarında bulunan meme kanserli hastaların kan antioksidan enzimleri, selenyum düzeyleri ve oksidatif stres arasında bir ilişki olup olmadığını araştırmak. Metod : Meme kanserli hastalarda ve kontrol grubunda eritrosit malondialdehit (MDA), plazma selenyum (Se) düzeyleri ve eritrosit glutatyon peroksidaz (GPx) aktivitesi ölçüldü. Plazma selenyum düzeyi atomik absorpsiyon spektrofotometre ile ölçülürken eritrosit MDA düzeyi kolorimetrik metodla çalışıldı. Eritrosit GPx aktivitesi Paglia ve Valentine' nin geliştirdiği kinetik yöntemle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objectives : To investigate the roles of oxidative stress, selenium and antioxidant enzyme in breast cancer patients of different clinical stage. Design and Method : Erythrocyte malondialdehyde (MDA), serum selenium levels and erythrocyte glutathione peroxidase (GPx) activities were measured at study groups and healty controls. Atomic absorption spectrophotometry and colorimetric method were used to obtain selenium and MDA levels, respectively GPx activities were assesed with kinetic method described by Paglia and Valentine.