Meme kanserli hastaların periferik kan örneklerinde CXCR4, CXCL12, LASP1 genlerinin ekspresyon düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of expression levels of CXCR4, CXCL12, LASP1 genes in peripheral blood samples with breast cancer patients
  1. Tez No: 937155
  2. Yazar: ARASH ADAMNEJAD GHAFOUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF BUĞRA TUNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Onkoloji, Genetics, Oncology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanser Genetiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Meme kanseri, dünya genelinde kadınlarda en sık görülen malignitelerden biridir. CXCR4/CXCL12 sinyal yolu, tümör büyümesi, metastaz ve terapötik direnç gibi kritik süreçlerde rol oynamakta olup, LASP1 proteini de hücresel proliferasyon ve invazyon mekanizmalarıyla ilişkili bulunmuştur. 2022 yılında Türkiye'de 25.000'den fazla yeni meme kanseri vakası bildirilmiştir. Meme kanseri, CXCR4 aktivasyonu ve aşırı ekspresyonu ile ilişkili olup, bu durum tümör progresyonu ve metastazı destekleyen bir mekanizma olarak görülmektedir. CXCR4'ün spesifik ligandı olan CXCL12 tümörogenez sürecinde hücrenin hayatta kalmasını, göç ve mikroçevresel etkileşimlerini yönetmekte, LASP1 ise proliferasyon ve invazyonu destekleyen bir adaptör protein olarak rol oynamaktadır. Bu çalışma, 2022-2024 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü'ne başvuran 296 meme kanserli hasta (295 hastanın klinik verilerine ulaşılabildiğinden analize 295 hasta dahil edildi) ve sağlıklı kontrol grubuna ait 150 kişinin periferik kan örnekleri ile gerçekleştirilmiştir. Gen ekspresyon düzeyleri Real-Time PCR yöntemiyle analiz edilerek, genlerin hastalar ile sağlıklı bireyler arasındaki ekspresyon farklılıkları ve klinik parametrelerle ilişkisi incelenmiştir. Sonuçlar, CXCR4 ekspresyonu ile meme kanseri alt grupları (Unilateral ve bilateral meme kanseri) arasında anlamlı farklılıklar gösterdi (p=0.027). Özellikle, CXCR4 düşük ekspresyon seviyesi, unilateral meme kanseri olan hastalarda daha yaygınken, bilateral meme kanseri olan hastalarda CXCR4 yüksek ekspresyonu görüldü (26.3%-7.5%, p=0.003). CXCR4 yüksek ekspresyon düzeyleri HER2 pozitifliği ile de ilişkili bulunmuştur (p=0.031). CXCL12 ekspresyonunun ise 40 yaş üzerindeki hastalarda anlamlı olarak daha yüksek ekspresyon seviyeleri tespit edilmiştir (p=0.043). CXCR4 ekspresyonunun, özellikle bilateral meme kanseri ve HER2 pozitifliği ile ilişkili olduğu ve bu nedenle prognostik bir biyomarker olarak değerlendirilebileceği düşünülmüştür. Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi tarafından desteklenmiştir. Proje No:38912
Özet (Çeviri)
Breast cancer remains the most frequently diagnosed cancer among women worldwide. The CXCR4/CXCL12 signaling axis is recognized as a significant contributor to tumor progression, metastasis, and treatment resistance. LASP1, an adaptor protein, also plays a key role in cellular proliferation and invasion. This study aimed to evaluate the prognostic significance of CXCR4, CXCL12, and LASP1 gene expression levels in peripheral blood samples from patients with breast cancer. The research was conducted between 2022 and 2024 at the Istanbul University Oncology Institute, involving 296 breast cancer patients (clinical data of 295 patients were available, 295 patients were included in the analysis) and 150 healthy controls. Gene expression levels were analyzed using Real-Time PCR, and associations with clinical parameters were evaluated. In 2022, more than 25,000 new breast cancer cases were diagnosed in Turkey. As the exclusive ligand of CXCR4, CXCL12 plays a vital role in cancer cell survival, migration, and tumor microenvironment interactions. LASP1 supports both proliferation and invasive behavior. Results showed a significant difference in CXCR4 expression between unilateral and bilateral breast cancer cases (p=0.027). Low CXCR4 expression was more common in unilateral cases, while high expression was significantly associated with bilateral cancer (26.3% vs. 7.5%, p=0.003). Moreover, CXCR4 overexpression correlated with HER2 positivity (p=0.031), and CXCL12 expression was higher in patients over the age of 40 (p=0.043). These findings suggest that CXCR4 may serve as a valuable prognostic biomarker, particularly with bilateral breast cancer and HER2 status. Further studies with larger cohorts are necessary to confirm these outcomes. The present work was supported by the Research Fund of Istanbul University. Project No.38912