Ayrancı havzası miyosen istifinin mikropaleontolojik, stronsiyum izotopik özellikleri ve çevresel yorumu (Karaman/Türkiye)
Micropaleontological, strontium isotopic characteristics and environmental interpretation of the Ayrancı basin miocene sequence (Karaman/Turkey)
  1. Tez No: 769483
  2. Yazar: HANDE SONSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ŞAFAK, DOÇ. DR. NUSRET NURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırma Ayrancı Havzası'ndaki (KARAMAN) ostrakod faunasının stratigrafik, mikropaleontolojik ve stronsiyum izotopik açıdan ayrıntılı olarak incelenmesiyle yapılmıştır. Ayrancı Havzası'ndan beş stratigrafik kesit ölçülmüş ve üç stronsiyum izotop örneği toplanmıştır. Ayrıca havzanın Neojen sistemi için genelleştirilmiş bir stratigrafik kesit çıkarılmıştır. İncelenen istiflere ait resifal kireçtaşı olan Mazı Formasyonu'nda bulunan ostrakod türleri arasında Neomonoceratina helvetica-Aurila soummamensis Zonu ve Carinocythereis başlangıç seviyesi ile Praeorbulina glomerosa curva-Orbulina suturalis, Orbulina universa planktonik foraminifer zonları bulunmuştur. Mazı Formasyonu, Burdigaliyen-Langiyen-Serravaliyen yaş aralığında çökelmiş Miyosen yaşlı bir birimdir. Formasyondan elde edilen karbonat örneğinde 87Sr/86Sr oranı 0,708399 olarak analiz edilmiştir. Mazı Formasyonu'nun yaşı 20.9 My olarak hesaplanmıştır. Bol fosilli, killi kireçtaşı ve marn ardalanmaları içeren Divlek Formasyonu içinde Cyprideis Başlangıç Seviyesi saptanmıştır. Formasyonun yaşı geç Serravaliyen-Tortoniyen'dir. Divlek Formasyonu'nun Divlek-Kıraman bölgeleri tanımlanan cins ve türler iyi korunmamasına rağmen ostrakod faunası açısından zengindir. Divlek Formasyonu'ndan alınan iki karbonat örneğinden analiz edilen 87Sr/86Sr oranları 0.708926-0.708951 arasında değişen değerler ortaya koymuştur. Bu izotop verilerine göre Divlek Formasyonu'nun yaşı 7.1-8.4 My olarak hesaplanmıştır. Ayrancı Havzası stratigrafisi, Burdigaliyen sığ deniz ortamında başlayan, orta Miyosen'de derinleşip sığlaşan ve Tortoniyen'de aralıklı lagünel girdilerle sona eren genç bir resifin gelişimini vurgular.
Özet (Çeviri)
This research was carried out by investigating the ostracod fauna in the Ayrancı Basin (South Turkey) in order to examine the Ayrancı Basin in detail from a stratigraphic, strontium isotope, and micropalaeontological point of view. Five stratigraphic sections and three isotopic samples were collected from the Ayrancı Basin, and a generalised stratigraphic section of the basin within the Neogene system was produced. Among the ostracod species found in the Mazı Formation, which are reefal limestone belonging to the studied sequences, a Neomonoceratina helvetica-Aurila soummamensis Zone and Carinocythereis initial level, as well as Praeorbulina glomerosa curva-Orbulina suturalis, were defined; Orbulina universa planktonic foraminiferal zone was also revealed. The Mazı Formation is a Miocene unit deposited over the Burdigalian-Langhian-Serravallian age range. A 87Sr/86Sr ratio of 0.708399 was analysed in the carbonate sample obtained from the formation. The age of the Mazı Formation was calculated as 20.9 Ma. Divlek Formation contains abundant fossils, clayish limestone, and marl intercalations, and the Initial Cyprideis Level was defined within it as having a late Miocene age. The age of the formation is late Serravallian-Tortonian and the Divlek-Kıraman regions of the Divlek Formation are rich in ostracod fauna, although the genera and species identified are not well preserved. The Ayrancı Basin stratigraphy highlights the development of a young reef that started in a Burdigalian shallow marine environment, deepened and shallowed in the middle Miocene, and ended with intermittent lagoonal inputs in the Tortonian. The 87Sr/86Sr ratios analysed from two carbonate samples obtained from the Divlek Formation revealed values ranging from 0.708926-0.708951. The age of the Divlek Formation was calculated as 7.1-8.4 Ma based on these isotope data.