Tüketim kültürü bağlamında sosyal medya reklamları ve gelişmeleri kaçırma korkusu
Social media advertisements and fear of missing out in the context of consumption culture
  1. Tez No: 769485
  2. Yazar: ARZU GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASUMAN BANU HÜLÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Sosyal medyanın etkileşimli yapısı ve bireylerin kendilerini bu ortamda özgürce ifade edebilme olanağına sahip olması bu mecranın daha fazla kullanılmasına yol açmıştır. Artık kurumların ve markaların reklam uygulamalarını geleneksel mecralardan dijital mecralara giderek daha fazla entegre ettikleri görülmektedir. Sosyal medya reklamları, tüketim kültürünün aracı olan reklamın yeni bir ortamda can bulduğu ve etkilerini artırdığı uygulamalardır. Hedef kitleyi tüketime teşvik eden ve onlara tüketim ideolojisini sunan reklamlar, sosyal medya aracılığıyla daha kolay bir şekilde kullanıcıya ulaşmaktadır. Diğer yandan sosyal medya kullanımının artması sonucunda bireylerde psikolojik etkiler de meydana gelmeye başlamıştır. Türkçe'ye“gelişmeleri kaçırma korkusu”olarak çevrilen“Fear of Missing Out”, sosyal medya kullanımının artmasıyla birlikte bireylerin başkalarının deneyimlerini ve sosyal medyada sunulan mesajları kaçırma korkusu yaşamalarını anlatmaktadır. Gelişmeleri kaçırma korkusu ve tüketim ilişkisine değinen çalışmaların olması ve alanyazına katkı sağlayacağı düşünülürek bu çalışmada tüketim kültürü bağlamında sosyal medya reklamlarına yönelik tutum ve algı arasındaki ilişki ve bu değişkenlerin demografik özellikler ve sosyal medya kullanımıyla ilgili değişkenler incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde tüketim kültürü, reklam ve sosyal medya reklamları kavramlarından bahsedilmektedir. İkinci bölümde sosyal medya olgusu, gelişmeleri kaçırma korkusu ve tüketim konuları ele alınmıştır. Araştırma bölümünde 18 yaş üstü sosyal medya kullanan 477 kişiden elde edilen veriler IBM SPSS 20 adlı paket program ile analiz edilmiştir. Bulgulara bakıldığında sosyal medya reklamlarına yönelik tutum ve algı değişkenleri ile gelişmeleri kaçırma korkusu değişkenlerinin birbiri ile ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda bu değişkenlerin sosyal medya kullanımı ve bazı farklı demografik özelliklerle ilişkisinin olduğu bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Tüketim Kültürü, Sosyal Medya Reklamları, Tutum ve Algı, Gelişmeleri Kaçırma Korkusu (GKK)
Özet (Çeviri)
The interactive nature of social media and the individual's opportunity to express themselves freely, caused an increase in the use of this channel. Establishments and brands started integrating their advertising culture to a digital platform rather than traditional one. Social media advertisements became a new life source for the consumption-oriented advertisement sector. Advertisements, which are encouraging the target population to consumption and to adopt a consumption ideology, became more available via social media. However this caused psychological effects on the individuals that can be summarized as the“fear of missing out”. People now have the anxiety to miss out the experience and the messages of others. Due to the presence of studies addressing the relationship between fear of missing out and consumption and this study will contribute to the literature, this study also examines the relationship between attitudes and perceptions towards social media advertisements in the context of consumption culture and the relationship of these variables with demographic characteristics and variables related to social media usage. In the first part of the study, consumption culture, advertising, and social media advertisements are mentioned. In the second part, the phenomenon of social media, the fear of missing out, and consumption issues are discussed. In the research part, the data obtained from 477 people over the age of 18 who use social media were analyzed with the IBM SPSS 20 package program. When the findings are examined, it has been shown that the variables of attitude and perception towards social media advertisements and fear of missing out are related to each other. At the same time, these variables have a relationship with social media use and some different demographic features. KEYWORDS: Consumption Culture, Social Media Advertisements, Attitude and Perception, Fear of Missing Out (FoMO)