Takayasu arteritli hastaların beyin manyetik rezonans görüntüleme bulguları ve beyin volüm ölçümü
Magnetic resonance imaging and brain volume measurement in takayasu arteritis patients
- Tez No: 769484
- Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ BAYAROĞULLARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Çalışmamızda takayasu arteriti (TA) hastalarının konvansiyonel beyin manyetik rezonans görüntüleme (MRG) bulgularının ve VolBrain uygulaması ile ölçülen beyin alt birim hacimlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Hastanemizin iç hastalıkları-romatoloji polikliniğine başvuran 35 TA'lı hasta ile inme geçirmemiş TA hastalarıyla beyin yapılarının volümlerini karşılaştıracağımız, yaş ve cinsiyet uyumlu olan 27 sağlıklı kontrol çalışmaya alındı. Hasta ve kontrol grubuna beyin MRG yapıldı. Bulgular: TA hastalarının %25,7'sinde (n=9) inme saptandı. İnmelerin %88,8'i (n=8) iskemik tipti. Hastaların %20'sinde (n=7) periventriküler, %28,5'inde (n=10) derin beyaz cevher sinyal değişiklikleri izlendi. İnme geçirmemiş hastaların %23'ünde (n=6) beyaz cevher sinyal değişikliği vardı.
Özet (Çeviri)
Background and aim: In this study, it was aimed to evaluate takayusu arteritis patients conventional brain magnetic resonance imaging (MRG) findings and volume of their brain structures, measured by Volbrain method. Material and method: Thirty-five takayasu arteritis (TA) patients who have applied to our hospital's romotology clinic and a control group, consisting of 27 healthy individual whose ages and genders are compatible with the TA patients who have not stroke in their medical history, and who will be compared with them in terms of volumes of brain structures, were included in the study. MRG performed on patients and control group. Results: In twentyfive percent of patients (n=9), stroke was observed. %88,8 (n=8) of strokes were ischemic type. In %20 (n=7) of patients, periventricular, in %28,5 (n=10) of the deep white cevher signal changings were observed. In %23 (n=6) of patients who have no stroke in their medical history, there was white cevher signal changing.