Kahramanmaraş'tan toplanan P. divaricata subsp. divaricata Ledeb. meyvelerinin kanser hücre hattları üzerine sitotoksik etkisi ve bazı genlerin ekspresyon profillerinin belirlenmesi
Cytotoxi̇c effect of Prunus divaricata subsp. divaricata Ledeb. fruits collected from Kahramanmaraş on cancer cell lines anddetermination of expression profiles of some genes
  1. Tez No: 769498
  2. Yazar: İBRAHİM SEYFETTİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASHABİL AYGAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Genetik, Biochemistry, Bioengineering, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Kanserin tedavisinde kullanılan kemoterapötik ilaçların ciddi yan etkilere neden olmaları ve tedavinin ileri dozlarında kemodirenç gelişimi nedeniyle alternatif yeni sitotoksik ajanların belirlenmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bizim çalışmamızda Kahramanmaraş ilinde yayılış gösteren ve halk arasında tıbbi amaçla ve gıda olarak tüketilen P. divaricata subsp. divaricata Ledeb. bitki türünün A549, H1299 akciğer kanser hücre hatları ve akciğer sağlıklı hücre hattı Beas-2b hücre hattı üzerinde sitotoksik etkisi araştırılmakla birlikte akciğer kanserinde en yaygın mutasyona uğrayan onkogenler KRAS, EGFR, BRAF ve PIK3CA gen bölgelerinin ekspresyon düzeylerinin değişimine bakılmıştır. Çalışmamızda P. divaricata subsp. divaricata Ledeb. bitkisinin A549 ve H1299 kanser hücre hatları üzerinde 20 mg/ml konsantrasyonda sitotoksik etki gösterdiği, Beas-2b hücre hattında ise bu konsantrasyonda sitotoksik etki göstermediği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Due to the serious side effects of chemotherapeutic drugs used in the treatment of cancer and the development of chemo-resistance in advanced doses of the treatment, studies to identify alternative new cytotoxic agents are continuing. In our study, the cytotoxic effect of the plant species P. divaricata subsp. divaricata Ledeb., which spreads in Kahramanmaraş and is consumed for medical purposes and food among the people, on A549, H1299 lung cancer cell lines and lung healthy cell line Beas-2b cell line was investigated, but it is the most common mutation in lung cancer. The changes in the expression levels of the KRAS, EGFR, BRAF and PIK3CA gene regions of the oncogenes that were subjected to were examined. In our study, it was observed that P. divaricata subsp. divaricata Ledeb. plant showed a cytotoxic effect at a concentration of 20 mg/ml on A549 and H1299 cancer cell lines, but did not show a cytotoxic effect on Beas-2b cell line at this concentration.