Farklı yüzey işlemleri uygulanan seramiklerin termal yaşlandırma sonrası bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
Effects of surface treatments on the SHEAR bond strength of ceramics after thermal aging
- Tez No: 769497
- Danışmanlar: PROF. DR. ASUDE DİLEK NALBANT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmasının amacı yüzey işlemi uygulamalarının seramiklerin (feldspatik seramik, rezin matriks infiltre cam seramik, rezin nanoseramik) siman bağlanma dayanımına etkisini ve meydana gelen başarısızlık tiplerini değerlendirmektir. Çalışmada Vitablock Mark II, Vita Enamic ve GC Cerasmart materyallerinden 14*12*2 mm boyutunda 30'ar adet örnek hazırlanmıştır (n=90). Örnekler uygulanan yüzey işlemlerine göre 3 alt gruba ayrılmıştır (n=30). Birinci gruptaki örneklere %10'luk HF asit; ikinci gruptaki örneklere Al2O3 ile kumlama; üçüncü gruptaki örneklere ise tribokimyasal silika ile kumlama uygulanmıştır. Yüzey işlemi uygulaması sonrasında tüm örneklerin yüzey pürüzlülüğü ölçümleri yapılmıştır. Örneklerin işlem yüzeyine silan ve dual-cure rezin siman uygulanmıştır. Tüm örneklere suda bekletme (24 saat 37 °C) ve termal yaşlandırma (5 000, 5°C-55 °C) uygulanmıştır. Seramik örnekler makaslama bağlanma dayanımı testine tabi tutulmuş ve meydana gelen başarısızlık tipleri değerlendirilmiştir. Tüm örneklerin yüzey pürüzlülüğü (Ra) ve makaslama bağlanma dayanımı (SBS) değerleri Levene-Tukey HSD ve Tamhane's testi kullanılarak analiz edilmiştir. Seramik gruplar ile başarısızlık tipleri arasındaki ilişki ise Ki-Kare analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of surface treatment methods on the shear bond strength of ceramics (feldspathic ceramic, resin matrix infiltrated glass ceramic, resin nanoceramic) and the failure types that occur. Samples (14*12*2 mm) were prepared from Vitablocs Mark II, Vita Enamic and GC Cerasmart blocks (n=90). The samples were divided into 3 subgroups according to the surface treatment method (n=30). Group 1: 10% HF acid; Group 2: Sandblasting with Al2O3; Group 3: Sandblasting with tribochemical silica. After surface treatment, surface roughness measurements of all samples were made. Silane and dual-cure resin cement were applied to the surface of the samples. All samples were soaked in water (37 °C for 24 hours) and thermal aged (5 000 cycles, 5°C-55 °C). Shear bond strength test was applied to ceramic samples and failure types were evaluated. Surface roughness (Ra) and shear bond strength (SBS) values of all samples were analyzed using Levene-Tukey HSD and Tamhane's test. The relationship between ceramic groups and failure types was evaluated by Chi-Square analysis.