Dijital tarayıcıların düz ve açılı yerleştirilmiş implant vakalarında doğruluğunun değerlendirilmesi
Evaluation of the accuracy of digital scanners in case of flat and angled placed implant cases
  1. Tez No: 769499
  2. Yazar: NURLAN BABAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR POLAT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İmplant destekli sabit protezlerde başarılı tedavinin en önemli ekeneklerinden biri ölçüdür. Günümüzde geleneksel ölçülerin daha çok kullanılmasına rağmen dijital ölçülerdeki gelişmeler, bu ölçünün daha da yaygınlaşmasına katkı sağlamaktadır. Yine de dijital ölçülerin doğruluklarının değerlendirildiği daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır. Çalışmamızda 4 adet implant analoğunun düz ve 'all-on-four' protokolüne uygun olarak distaldeki implant analoglarının açılı yerleştiği iki tip alçı model üretilmiştir. Bu alçı modeller daha sonra ağız içi tarayıcı ile taratılıp STL dosya formatında referans model verisi elde edilmiştir. Bu verilerden üç boyutlu yazıcıda rezin modeller üretilmiştir. Her iki rezin model 3 adet ağız içi ve 3 adet ağız dışı tarayıcı ile 10'ar kez taratılıp STL dosya formatında kontrol model verileri oluşturulmuştur. Kontrol model verilerinde implant analoglarına vidalanmış tarama postlarının XYZ eksenindeki konumu referans model verileriyle 'GOM İnspect 2018' programı içinde dijital ortamda çakıştırılmıştır. Verilerin dijital ortamda çakıştırılmasından elde edilen bulgular istatistiksel açıdan değerlendirilmiştir. Sonuç olarak düz implant analoğu içeren modelde A, B, C, D adlandırılan tarama postlarında tarayıcıların XYZ ekseninde referans verilerinden sapmalarının ortalamalarını kıyasladığımızda referans modeldeki değerlere en yakın olan tarama postu B tarama postu olmuştur. Bunu D tarama postu takip etmektedir. Referans model verisi ile C tarama postu arasında en yüksek sapma ortalaması çıkmıştır. 'All-on-Four' protokolüne uygun implant analoğu içeren modelin dijital verisi baz alarak A, B, C, D tarama postlarında tarayıcıların XYZ ekseninde referans verisinden sapmalarının ortalamalarını kıyasladığımızda referans modeldeki değerlere en yakın olan tarama postu D tarama postu olmuştur. Referans model verisi ile A tarama postu arasında en yüksek sapma ortalaması çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important aspects of successful treatment in implant supported fixed prostheses is impression. Although traditional impression is used more frequently today, developments in digital impression contribute to the widespread use of this impression. However, more studies are needed to evaluate the accuracy of digital impression. In our study, two types of stone casts were produced in which 4 implant analogs were placed straight and distal implant analogues were placed at an angle in accordance with the 'all-on-four' protocol. These stone casts are scanned with an intraoral scanner then obtained reference model data in STL file format. Resin models were produced from this data in a three-dimensional printer. Both resin models were scanned 10 times with 3 intraoral and 3 extraoral scanners and control model data were created in STL file format. In the control model data, the position of the scan posts screwed to the implant analogues in the XYZ axis was digitally overlay with the reference model data in the 'GOM Inspect 2018' program. Data overlay has been completed in digital area then the results evaluated statistically. As a result, when we compared the mean deviations of the scanners from the reference data in the XYZ axis in the scan posts named A, B, C, D in the model containing the straight implant analogue, the scan post B was the closest to the values in the reference model. This is followed by the D scan post. The mean of the highest deviation was found between the reference model data and the C scan post. When we compared the mean deviations of the scanners from the reference data in the XYZ axis in the A, B, C, D scan posts based on the digital data of the model containing the implant analog in accordance with the 'all-on-four' protocol, the scan post D scan post was the closest to the values in the reference model. The mean of the highest deviation was found between the reference model data and the A scan post.