Turunçgil pasböcüsü Phyllocoptruta oleivora (Ashmead, 1879) (Acarina: Eriophyidae)'nın farklı sıcaklık ve turunçgil türlerinde bazı biyolojik özelliklerinin saptanması
Determination of some biological features of Phyllocoptruta oleivora in citrus species and varieties with different temperatures
  1. Tez No: 769501
  2. Yazar: ELİF DOYLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SATAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çukurova Üniversitesi, Bitki koruma bölümü, turunçgil zararlıları laboratuvarında turunçgil pasböcüsü Phyllocoptruta oleivora (Ashmead) (Acari:Eriophyidae)'nın 2022 yılında farklı sıcaklıklardaki gelişme süreleri saptanarak, termal konstantı ve gelişme eşiği hakkında güncel bilgiler elde edilmiştir. Ayrıca, farklı turunçgil türlerinde P. oleivora'nın gelişme süreleri de belirlenmiştir. Farklı sıcaklıklardaki denemeler 20, 24, 28 ve 32°C'de kurulmuştur. P. oleivora'nın farklı turunçgil türlerindeki gelişme süresi W. Murcott mandarini, Kütdiken limonu, Valencia portakalı, Washington navel portakalı ve Star Ruby altıntop çeşitlerinde yürütülmüştür. Yapılan sıcaklık denemelerinde en kısa gelişme süresi 32°C saptanırken, en uzun gelişme süresi 20°C'de belirlenmiştir. En yüksek yumurta bırakma oranı 28°C'de belirlenirken, en düşük yumurta bırakma oranı 20°C'de gözlemlenmiştir. P. oleivora'nın Valencia portakalında gelişme eşiği (t) t= 6.7°C olarak bulunmuştur. Yumurta döneminden ergin oluncaya kadar gerekli olan etkili sıcaklık toplamı yani termal konstant (Th.C.) ise Th.C= 149.25 gün-derece olarak saptanmıştır. En uzun gelişme süresi Valencia portakalı çeşidinde saptanmış olup, en kısa gelişme süresi ise Washington navel portakal çeşidinde belirlenmiştir. En yüksek yumurta bırakma oranı Kütdiken çeşidinde saptanırken, en düşük yumurta bırakma oranı W. Murcott çeşidinde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the development times of Phyllocoptruta oleivora (Ashmead) (Acari:Eriophyidae) were determined at different temperatures, current information about its thermal constant and development threshold was obtained at Citrus pest laboratory, department of plant protection Cukurova University. In addition, the development times of P. oleivora in different citrus species were also determined. Temperature experiments were carried out at 20, 24, 28, and 32 °C. The development time of P. oleivora in different citrus species was studied on W. Murcott tangerine, Kütdiken lemon, Valencia orange, Washington navel orange and Star Ruby grapefruit. In the study, the shortest development time was determined at 32°C, while the longest development time was determined at 20°C. The highest egg laying rate was found at 28°C, while the lowest egg laying rate was observed at 20°C. The development threshold (t) in Valencia orange was found to be t= 6.7°C. The total effective temperature, that is, thermal constant (Th.C.), required from egg period to adult was determined as Th.C.= 149.25 day-degrees. The longest development period was determined in the Valencia orange variety, and the shortest development period was determined in the Washington navel orange variety. While the highest egg laying rate was found in Kütdiken variety, the lowest egg laying rate was observed in W. Murcott variety.