Standart silindir örnekler ve karotlardan elde edilen beton basınç dayanım değerleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 76953
  2. Yazar: MURAT YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET Yapı veya yapı bileşenlerindeki sertleşmiş betonun basınç dayanımının tahmin edilmesinde kullanılan karotların basınç dayanımlarına etki eden faktörler deneysel olarak araştırılmış ve bu faktörlere bağlı olarak değişik şartlar için ampirik bağıntılar elde edilmiştir. Ayrıca elde edilen ampirik bağıntılar yardımıyla her çaptaki özellikle küçük çaplardaki karotların basınç dayanımı ile standart silindir numune basınç dayanımı arasındaki ilişki bulunmuştur. 5, 10, 15 cm çaplı karotlar kullanılmış ve bu karotların basınç dayanımlarına etki eden karat çapı, yükseklik - çap (h / d) oranı, delme yönü, kür şartları gibi faktörler incelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda karot çapının karot basınç dayanımına etkisi h / d oranı sabit kalmak koşulu ile 10 cm çaplı karotların basınç dayanımlarının 5 cm ve 15 cm çaplı karotların basınç dayanımlarından düşük olduğu gözlenmiştir. Karat çapı sabit kalmak koşulu ile h / d oranının 0,5 olması halinde karat basınç dayanımının en büyük değere ulaştığı ve bu oranın 2 olması durumunda ise karot basınç dayanımının en küçük değerde kaldığı bu iki bölge arasında ise eğrisel bir düşüşün olduğu gözlenmiştir. Karot alma yönünün de karot basınç dayanımında etkili olduğu gözlenmiş ve bu etkinin beton kütlelerinin kür şartlarına bağlı olarak değiştiği bulunmuştur. Dökme yönüne düşey olarak alınan karotların basınç dayanımları döküm yönüne yatay olarak alınan karotların basınç dayanımlarından daha yüksek olduğu bulunmuştur. Kür koşullarının da karot basınç dayanımlarına etkili olduğu yapılan deneysel çalışmayla bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The factors affecting on the compressive strength of core specimens which are used to estimate the compressive strength of hardened concrete in the construction or construction compounds have been investigated with in experimental study and ampiric formulas has been obtained for various environmental conditions depending upon these factors. 5-10 and 15 cm diameter cores has been used and the factors have been investigated such as the core diameter affecting the compressive strength of these core, length, length to diameter ratios, drilling directions and curing conditions. As a result of study, the effect of core diameter on the core compressive strength has been studied If the length to diameter ratio is constant and it has been observed that compressive strengths of cores having 10 cm diameter are smaller than that of having 5 cm and 10 cm ones. It is observed that if core diameter is constant where length to diameter ratio is 0,5 the compressive strength of core specimens reaches to the highest value. If this value equals to 2, compressive strength of core specimen takes the smallest value and the values between these two regions fall curvilinearly. It has also observed that there is an effect of core drilling direction on the compressive strength and this effect changes depending upon the curing conditions. It is observed that compressive strength of cores drilled parallel to the direction of concrete production are higher than the straight ones and from the experimental study also has an effect on the compressive strength.