Diyamit, pomza ve pasanın beton katkı maddesi olarak kullanılabilirliğinin araştırılması
A research about the usage of diatomite, pumice and pasa as an additive
  1. Tez No: 76952
  2. Yazar: ABDULKADİR CÜNEYT AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. RÜSTEM GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET Erzurum - Tortum yöresinden alman diyatomitin, Van - Erciş yöresinden alman pomzanın ve Doğu Linyit İşletmelerinin Aşkale kömür ocaklarından atık olarak çıkartılan ve madencilik literatüründe pasa olarak geçen atık malzemelerinin çimento ağırlığına oranla betonun katkı malzemesi olarak kullanılması durumunda betonların bazı mekanik ve fiziksel özellikleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Yapılan çalışmada, her üç katkı malzemesi ayrı ayrı % 1-2-4 oranlarında çimento yerine beton karışımında kullanılarak, B225 sınıfı ve çökme değeri ortalama S cm olan betonlar üretilmiştir. Bu betonlar üzerinde; 7, 14, ve 28 günlerde basınç dayanımı testleri gerçekleştirilmiş, elastisite modülleri ve poisson oranları da belirlenmiştir. Ayrıca üretilen kontrol betonları ve değişik katkılı betonların priz başlangıç ve bitim süreleri de tespit edilmiştir. Yapılan deneyler ve testler sonucunda diyatomit, pomza, ve paşanın benzer şekilde kabul edilebilir sınırlar içerisinde betonların basınç dayanımlarında ve elastisite modüllerinde düşüşlere sebep olduğu gözlenmiştir. Ayrıca yine her üç malzemenin priz geciktirici özelliğinin olduğu da ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
u SUMMARY The research is about effects of diatomite, from Erzurum - Tortum region, pumice, from Van-Erciş region and pasa, from coal mining center of DLİ (Eastern Lignite Companies) in Erzurum - Aşkale region; as an admixture with a proportion of cement weight in concrete to some mechanic and physical properties of concrete. For three kind of materials, 1-2-4 % proportions used as a proportion of cement weight, and the average slump was 5 cm. Compression, setting time, modulus of elasticity and Poisson's ratio test have been done for 7, 14, and 28 days period. At the end of the work, it has been observed that, all three materials causes a decrease in compression ratio and elastic modulus, and an increase in the Poisson's ratio and setting time.