Assessments of knowledge of nurses working in hemodialysis units in Al-najaf on toward infection control measures
Necef'te hemodiyaliz ünitelerinde çalışan hemşirelerin enfeksiyon kontrol önlemlerine yönelik bilgilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 769555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜJGAN ONARICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Giriş: Hemodiyaliz tedavisi gören böbrek yetmezliği hastaları ve hemodiyaliz ünitelerinde çalışan hemşirelik personeli hemodiyaliz ortamında birçok potansiyel kirleticiye tekrar tekrar ve uzun süreli maruz kaldıkları için hepatit B virüsü, hepatit C virüsü, insan immünyetmezlik virüsü gibi kan yoluyla bulaşan enfeksiyonlar ile bakteriyel ve mantar enfeksiyonları gibi hastane kaynaklı enfeksiyonlar açısından önemli ölçüde artmış risk altındadır. Hemodiyaliz hastalarında kardiyovasküler hastalıktan sonra en fazla hastaneye yatış ve ölüm oranlarından sorumlu olan hastane kaynaklı enfeksiyonlardır. Hemşirelik personelinin enfeksiyon kontrol ve önleme önlemlerine uyması bulaşmayı azaltır, bu nedenle hemodiyaliz ünitelerinde standart önlemlere uyulmalıdır. Amaç: Bu çalışmanın amacı, hemodiyaliz ünitelerinde çalışan hemşirelerin enfeksiyon kontrol önlemleri hakkındaki bilgisini değerlendirmektir. Materyal ve Metot: Bu çalışmanın amaçlarını gerçekleştirmek için nicel tasarım (tanımlayıcı kesitsel çalışma) kullanılmıştır. Bu çalışma, Irak Necef'te bulunan şehir hastanelerinin hemodiyaliz ünitelerinde Mart 2022 ile Nisan 2022 tarihleri arasında olasılıksız örnekleme (amaçlı örnekleme) esas alınarak yapılmıştır. Örneklem , Al-Sadr Medical City Hospital'da çalışan 59 hemşire ve Al-Hakim General Hospital'da çalışan 41 hemşire olmak üzere 100 hemşireden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak iki bölümden oluşan bir soru formu hazırlanmıştır. Formun birinci bölümünde, hemşirelik personelinin sosyo-demografik özellikleri (yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, ikamet yeri, medeni durum, işyeri, hastanelerdeki deneyim yılı, hemodiyaliz ünitesindeki deneyim yılı, hemodiyaliz üniteleri ile ilgili eğitim kurslarına katılım, enfeksiyon kontrol önlemleri ile ilgili eğitim kurslarına katılım ve oldukları hepatit aşısı dozu) yer almaktadır. İkinci bölüm ise, hemodiyaliz ünitelerinde çalışan hemşirelerin enfeksiyon kontrol önlemleri hakkındaki bilgilerini değerlendirmeyi amaçlayan 39 çoktan seçmeli soru içermektedir. Her hemşirenin bilgi düzeyini ölçmek için doğru cevap sayısı kullanıldı. Cevaplar, doğru cevaba iki puan ve yanlış cevaba bir puan şekilde değerlendirildi. Bulguları tanımlayıcı ve çıkarımsal istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmanın bulgularına göre, katılımcıların çoğunluğunun kadın ve 25-29 yaş aralığında olduğu, hemşirelik mezunu olduğu, kentlerde yaşadığı, evli olduğu ve hastane ve hemodiyaliz ünitelerinde uzun süreli çalışma tecrübesine sahip olduğu, büyük bir çoğunluğunun hepatit aşısı olduğu ve çoğunun hemodiyaliz ve enfeksiyon kontrol önlemleri konusunda eğitimler aldığı tespit edilmiştir. Bulgular, hemşirelerin enfeksiyon kontrol önlemleri hakkındaki bilgilerinin orta düzeyde olduğunu ve %74,95'nin istatistiksel ortalama puanının 1,499 olduğunu ortaya koydu. Bulgular ayrıca, hemşirelerin hemodiyaliz ünitelerinde çalışmaya yönelik bilgileri ile sosyo-demografik bilgileri arasında hemodiyaliz ünitelerinin kritik ve benzersiz doğası doğrultusunda yüksek düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğunu göstermiştir, bu sosyo-demografik bilgiler arasında eğitim düzeyi, Irak içinde ve dışında hemodiyaliz ünitelerine yönelik eğitim kurslarına katılım, Irak içinde ve dışında enfeksiyon kontrol önlemleri eğitim kurslarına katılım, enfeksiyon kontrol eğitim kurslarının sayısı ve enfeksiyon kontrol eğitim kurslarının süresi yer almaktadır. Olasılık değeri (p < = 0,05) idi. Sonuç: Çalışma, katılımcıların çoğunun enfeksiyon kontrol önlemleri hakkında orta düzeyde bilgiye sahip olduğu ve hemşirelerin bilgi düzeyleri ile sosyo-demografik özellikleri arasında yüksek düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna varmıştır, ancak hemodiyaliz ünitelerinin kritik ve benzersiz niteliği nedeniyle, bu birimlerde çok sıkı prosedürler uygulanmalı ve hemşirelik personeline hemodiyaliz birimlerine yönelik enfeksiyon kontrol önlemleri hakkında eğitim verilmelidir
Özet (Çeviri)
Background: Renal failure patients undergoing hemodialysis treatment and nursing staff working in hemodialysis units are at a significantly increased risk of healthcare-acquired infections, for example, blood-borne infections such as hepatitis B virus, hepatitis C virus, human immunodeficiency virus, and bacterial and fungal infections due to repeated and prolonged exposure to many potential pollutants in the hemodialysis setting. Healthcare-acquired infections are the most common reason for hospitalization and mortality rates among hemodialysis patients after cardiovascular disease. Nursing staff's compliance with infection control and prevention measures reduces transmission, therefore standard precautions must be adhered to in hemodialysis units. Objective: The aims of the study is to assess knowledge of nurses working in hemodialysis units towards infection control measures. Materials and Method: Quantitative design (the descriptive cross-sectional study) was used to achieve the objectives of this study. This study was conducted in the hemodialysis units at Al-Najaf city hospitals in Iraq between March 2022 and April 2022 based on a non-probability sampling (purposive sampling). The sample consisted of 100 nurses including 59 nurses working in Al-Sadr Medical City Hospital and 41 nurses working in Al-Hakim General Hospital. A questionnaire was prepared as a data collection tool and consists of two parts. The first part includes the socio-demographic information of the nursing staff (age, gender, level of education, residence, marital status, workplace, years of experience in hospitals, years of experience in hemodialysis unit, participation in training courses related to hemodialysis units, participation in training courses related to infection control measures, and doses of the hepatitis vaccine they got). The second part includes 39 multiple-choice questions aiming to assess knowledge of nurses working in hemodialysis units about infection control measures. The number of correct answers was used to measure each nurse's knowledge level. They were rated as two points for correct answer and one point for incorrect answer. Descriptive and inferential statistics were used to analyze the results. Results: The findings of the study showed that the majority of the participants were female and aged between 25 and 29 years, had a bachelor of nursing, lived in urban cities, were married and were well-experienced in working in hospitals and hemodialysis units, and a great majority of them got the hepatitis vaccine, most of them also received training courses on hemodialysis and infection control measures. The results revealed that the nurses' knowledge of the infection control measures was average (moderate). 74,95% had a statistical mean score of 1,499. The findings also showed a high level of statistical significant correlation between nurses' knowledge of working in hemodialysis units and socio-demographic information in line with the critical and unique nature of hemodialysis units, such as the educational level of socio-demographic information, participation in training courses on hemodialysis units inside and outside Iraq, and participation in training courses on infection control measures training inside and outside Iraq, the number of infection control training courses, and duration of infection control training courses. The probability value were (p < = 0,05). Conclusions: The study concluded that most of the participants had knowledge about infection control measures and there was a highly statistically significant correlation between nurses' knowledge levels and their socio-demographic information, but because of the critical and unique nature of hemodialysis units, very strict procedures must be imposed in those units and nursing staff must be trained on infection control measures for hemodialysis units.