Öklid uzayında düzenlenmiş ortogonal çatıya göre bazı özel eğriler
On some curves with modified orthogonal frame in Euclidean 3-space
  1. Tez No: 769561
  2. Yazar: EMİRE ÖZCAN TETİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAİK NEJAT EKMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tez 5 bölümden oluşmaktadır. 1. Bölümde tez boyunca kullanılan temel kavramlar ve ön bilgiler kısmı mevcuttur. Ön bilgiler kısmında tez boyunca kullanılacak olan düzenlenmiş ortogonal çatıların nasıl oluşturulduğuna yer verilmiştir. 2. Bölümde Öklid uzayındaki ortogonal çatıda eğriliğe göre düzenlenen genel helislerin, slant helislerin ve Bertrand eğrilerinin sağlayan teoremlerine yer verilmiştir. 3. Bölümde Öklid uzayındaki ortogonal çatıda torsiyona göre düzenlenen genel helislerin ve Bertrand eğrilerinin sağlayan teoremlerine yer verilmiştir. 4. Bölümde ise Minkowski-3 uzayındaki spacelike eğrisinin torsiyona göre düzenlenmiş ortogonal çatısında genel helislerin sağlayan teoremlerine yer verilmiştir. 5. Bölümde tartışma ve sonuç kısmına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of 5 chapters. In the 1. Chapter, there are the basic concepts and preliminary information used throughout the thesis. In the preliminary information section, it is given how to create the modified orthogonal frames that will be used throughout the thesis. In the 2. Chapter, the obtainer theorems of general helixes, slant helixes and Bertrand curves modified according to the curvature in the orthogonal frame in Euclidean space are given. In the 3. Chapter, the obtainer theorems of general helixes and Bertrand curves modified according to torsion on the orthogonal frame in Euclidean space are given. In the 4. Chapter, the obtainer theorems of general helixes in the orthogonal frame of the spacelike curve in Minkowski-3 space modified according to torsion are given. In the 5. Chapter, the obtainer discussion and conclusion part.