İzole posterior kompartman prolapsuslarının alt üriner sistem semptomlarına etkisi
Effect of isolated posterior compartment prolapses on lower urinary tract symptoms
- Tez No: 769582
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ Posterior vajinal prolapsusların pelvik taban fonksiyonu üzerindeki etkileri, özellikle alt üriner sistem semptomları (AÜSS) için yeterince araştırılmamıştır. Posterior defektler AÜSS ile ilişkili olabilse de muayene sırasında gözden kaçabilmektedir. Bu çalışma ile izole posterior prolapsusun AÜSS üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışma Mart 2021 ile Ağustos 2022 tarihleri arasında SBÜ Bakırköy Dr Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği polikliniklerine herhangi bir AÜSS ile başvuran, 30-70 yaşlar arasında izole posterior prolapsusu olan 41 kadın hasta ile prospektif kesitsel olarak yapıldı. Kontrol grubu olarak pelvik organ prolapsusu olmayan, rutin kadın hastalıkları muayenesi için başvuran 41 hasta dahil edildi. Tüm hastalar POP-Q sistemine göre değerlendirildi. Evre 2 ve üzeri anterior ve apikal defekti olan kadınlar, ürojinekolojik cerrahi geçmişi olan veya AÜSS için herhangi bir tedavi almış kadınlar, AÜS semptomlarına yol açabilecek nörolojik hastalığı, myoma uterisi, endometriozisi, adneksiyel kitlesi olan kadınlar çalışmanın dışında tutuldu. Çalışma ve kontrol grubu, demografik veriler ve UDI-6, IIQ-7, ICIQ-FLUTS, LUTS QoL, FLUT Sex ölçekleri açısından karşılaştırıldı. BULGULAR Çalışma grubunda 20 hastada evre 2, 21 hastada evre 3 izole posterior prolapsusu olan 41 olgu, kontrol grubunda belirgin prolapsusu olmayan 41 olgu olmak üzere toplam 82 olgu incelendi. Her iki grubun yaş ortalamaları benzerdi. Çalışma grubunun BMI değerleri, vajinal doğum sayıları ve travmatik vajinal doğum sayıları, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı seviyede yüksekti. Çalışma grubunda SUI, UI, frequency, noktüri, anormal boşaltım, pasajda zorlanma ve vajinal farting şikâyetlerinin görülme oranı, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı seviyede yüksek saptandı. UDI-6, IIQ-7 ve LUTS QoL ölçeklerinden aldıkları toplam puanlar, çalışma grubunda anlamlı seviyede yüksek saptandı. ICIQ-FLUTS Ölçeği“Dolum”ve“Kaçırma”alt gruplarında aldıkları toplam puanlar, çalışma grubunda anlamlı seviyede yüksek iken,“İşeme”alt grubunda anlamlı farklılık saptanmadı. Her iki grup arasında FLUT Sex ölçeğinden aldıkları toplam puanlar açısından anlamlı bir farklılık saptanmadı. Karıştırıcı değişken olduğu düşünülen BMI parametresi ile regresyon analizi yapıldığında, UDI-6 ve LUTS QoL puanları istatistiksel anlamlılığını korurken, IIQ-7, ICIQ-FLUTS ölçeği dolum ve kaçırma alt boyutlarında anlamlı fark saptanmamıştır. SONUÇ Çalışmamızın sonuçlarına göre izole posterior prolapsusun alt üriner sistem semptomlarında artış ve hayat kalitesinde düşüş ile ilişkili olabileceği gösterilmiştir. Bu kadınlar alt üriner sistem semptomları açısından daha detaylı incelenmelidir. BMI, bu semptomları etkileyebilen bir faktör olarak göz önünde bulundurulmalıdır. ANAHTAR KELİMELER İzole posterior vajinal prolapsus, alt üriner sistem semptom
Özet (Çeviri)
AIM The effects of posterior vaginal wall prolapse on pelvic floor function have not been adequately investigated, particularly for lower urinary tract symptoms (LUTS). Although posterior defects may be associated with LUTS, they may be overlooked during examination. In this study, we aimed to investigate the effects of isolated posterior compartment prolapse on LUTS. MATERIALS AND METHODS The study was conducted as a prospective cross-sectional study with 41 female patients aged 30-70 years with isolated posterior prolapse who presented to the Gynecology and Obstetrics outpatient clinics of SBU Bakırkoy Dr Sadi Konuk Training and Research Hospital between between March 2021 and August 2022 with any LUTS. As the control group, 41 patients without pelvic organ prolapse who applied for routine gynecological examination were included. All patients were evaluated according to the POP-Q system. Women with stage 2 and above anterior and apical defects, a history of urogynecological surgery or any treatment for LUTS, neurological disease that may cause LUTS, myoma uteri, endometriosis, and adnexal mass were excluded from the study. The control group consisted of patients without significant pelvic organ prolapse. Study and control groups were compared in terms of demographic data and and UDI-6, IIQ-7, ICIQ-FLUTS, LUTS QoL, FLUT Sex scales. RESULTS A total of 82 cases were analyzed, 41 patients in the study group with stage 2 isolated posterior prolapse in 20 patients and stage 3 isolated posterior prolapse in 21 patients and 41 cases without significant prolapse in the control group. The mean age of both groups was similar. BMI values, number of vaginal deliveries and traumatic vaginal deliveries of the study group were statistically significantly higher than the control group. The incidence of SUI, UI, frequency, nocturia, abnormal evacuation, difficulty in passage and vaginal farting in the study group was found to be statistically significantly higher than the control group. The total scores of the UDI-6, IIQ-7 and LUTS QoL scales were found to be significantly higher in the study group. While the total scores of the ICIQ-FLUTS Scale“Filling”and“Incontinence”subgroups were significantly higher in the study group, no significant difference was found in the“voiding”subgroup. There was no significant difference between the two groups in terms of the total scores they got from the FLUT Sex scale. When the regression analysis was performed with the BMI parameter, which is thought to be a confounding factor, the UDI-6 and LUTS QoL scores remained statistically significant, while no significant difference was found in the IIQ-7, ICIQ-FLUTS scale filling and incontinence subgroups. CONCLUSION According to the results of our study, it has been shown that isolated posterior prolapse may be associated with an increase in urinary system symptoms and a decrease in quality of life. These women should be examined in more detail in terms of lower urinary tract symptoms. BMI should be considered as a factor that can affect these symptoms. KEY WORDS Isolated posterior vaginal prolapse, lower urinary tract symptom