Gadamer'de yöntem eleştirisi
Method criticism in gadamer
  1. Tez No: 769583
  2. Yazar: OGUZHAN GÖK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada; Descartes ve Dilthey üzerinden yönteme dair genel bir çerçeve çizilmiş ve Gadamer üzerinden bu iki isme yapılabilecek muhtemel eleştiriler irdelenmiştir. Çalışmamızın birinci ve ikinci bölümleri Descartes ve Dilthey'e ayrılmış, apriori yasallık üzerinden aşkın bir özne ve buna bağlı olarak aşkın bir yöntem tesis eden Descartes'e karşı, Dilthey'in tarih zemininden bir birey tasavvur etmesinin ve Descartes'in aşkın yöntemini eleştirerek yeni bir Hermenötik yöntem fikri ortaya atmasının altındaki temeller tartışılmıştır. Gadamer'i konu edindiğimiz üçüncü bölüme gelindiğinde ise, hem Descartes eleştirilmiş hem de Dilthey'in tarihsel bireyi ile Hermenötik yöntemi arasındaki çelişkileri gözler önüne serilmiştir. Bu bağlamda Gadamer hakikatin ne Descartes gibi aşkın bir yöntemle ne de Dilthey gibi epistemolojiden beslenen Hermenötik bir yöntemle ortaya çıkacağını düşünür. Gadamer bunun yerine, hakikatin ontolojik bir mesele olduğunu ve bu varoluşsal gerçekliğin yöntem problemini aştığını ileri sürer.
Özet (Çeviri)
In this study, we drew a general framework for the method through Descartes and Dilthey and examined the possible criticisms of these two names through Gadamer. The first and second parts of our work were devoted to Descartes and Dilthey. In these parts, against Descartes, who established a transcendent subject and a transcendent method through a priori legality, the basis of Dilthey's envisioning an individual from the ground of history and the idea of a new hermeneutic method by criticising Descartes' transcendental method were discussed. When it comes to the third chapter, in which we deal with Gadamer, both Descartes was criticised, and the contradictions between Dilthey's historical individual and hermeneutic method were revealed. In this sense, Gadamer thinks that the truth will emerge neither with a transcendent method like Descartes nor with a hermeneutic method that feeds on epistemology like Dilthey. Instead, Gadamer argues that truth is an ontological matter and that this existential reality transcends the problem of method.