Sağlıklı bireylerde kriyoterapi süresinin kas kuvveti, esneklik, endurans ve denge üzerine akut etkisi
Acute effect of cryotherapy period on muscle strength, flexibility, endurance and balance in HEALTHY individuals
  1. Tez No: 769588
  2. Yazar: FERHAN BERİL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU CAMCIOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
-09cBu çalışma, omuz üzerine farklı sürelerde uygulanan kriyoterapi tedavisinin omuz çevresi kasların kas kuvveti, omuz esnekliği, enduransı ve dinamik dengesi üzerine etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören 75 sağlıklı katılımcı (20.47±1.32 yaş, 51K/24E, 21.88±3.11 kg/m2) dahil edildi. Katılımcılar A grubu (10 dk'lık buz uygulaması), B grubu (15 dk'lık buz uygulaması) ve C grubu (20 dk'lık buz uygulaması) olmak üzere üç gruba randomize edildi. Kas kuvvetini değerlendirmek için el dinamometresi, esnekliği değerlendirmek için Back Scratch Test, enduransı değerlendirmek için Modifiye Push-up Test ve dinamik dengeyi değerlendirmek için Üst Kadran Y-Denge Testi kullanıldı. Tüm değerlendirmeler kriyoterapiden önce ve hemen sonra olmak üzere iki kez yapıldı. Elde edilen veriler değerlendirildiğinde, kriyoterapi sonrasında gruplar arasında omuz çevresi kasların kas kuvveti, esnekliği, enduransı ve dengesi açısından istatistiksel anlamlı fark yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out to compare the effects of cryotherapy treatment on the muscle strength, shoulder flexibility, endurance and dynamic balance of the muscles around the shoulder applied on the shoulder at different times. 75 healthy participants (20.47±1.32 years, 51F/24M, 21.88±3.11 kg/m2) being educated at Muğla Sıtkı Koçman University Faculty of Health Sciences were included in the study. Participants were randomized into three groups, group A (10 minutes of ice application), group B (15 minutes of ice application), and group C (20 minutes of ice application). Hand dynamometer was used to evaluate muscle strength, Back Scratch Test to evaluate flexibility, Modified Push-up Test to evaluate endurance and Upper Quadrant Y-Balance Test to evaluate dynamic balance. All assessments were performed twice, before and immediately after cryotherapy. When the data obtained were evaluated, there was no statistically significant difference between the groups in terms of muscle strength, flexibility, endurance and balance of the muscles around the shoulder after cryotherapy (p>0.05).