Sağlıklı bireylerde ve radikülopatili olgularda uyarılmış tek lif elektromiyografisi
  1. Tez No: 54851
  2. Yazar: LEVENT SİNAN BİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
36 ÖZET Klinik bulguları ve konvansiyonel iğne EMG'si ile C7 düzeyinde radikülopatisi olan 13 hasta çalışmaya alındı. Ekstansör dijitorum kommunis kasında, bu olgularda ve 10 gönüllü ve sağlıklı bireyde uyarılmış TLEMG yapıldı. Radikülopatili olguların hiçbirinde, tespit edilen en yüksek jitter değerleri (Ort. 30.10 ± 4.53 \ıs.) normal üst sınırı geçmezken, ortalama jitter değerleri (Ort.17.70 ± 2.87 fis.) de normal sınırlarda bulundu. Radikülopatili olgularda en yüksek jitter değerleri ve ortalama jitter değerleri kontrol grubundakilerle kıyaslandığında anlamlı bir farklılık gözlenmedi.(p=0.169, p=0.053) Tüm kas liflerine ait jitter havuzları kıyaslandığında reinnervasyonun jitter artışına yol açabileceğini düşündüren istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık ortaya kondu.
Özet (Çeviri)
37 SUMMARY Thirteen patients with C7 radiculopathy demonstrated by conventional EMG and clinical findings were studied. In EDC muscle of the patients and 10 healthy volunteers, stimulated SFEMG was carried out. It was found that the highest jitter values (mean 30.10 ± 4.53 us.) did not exceed the upper normal values in none of the cases and also, the mean jitter values were in normal ranges (mean 17.70 ± 2.83 (is.) There was no significant difference between the mean jitter values (p=0.053) and the highest jitter values (p=0.169) of the two groups. However, when the jitter values of all of the end-plates studied in the groups were pooled, a significant difference between the radiculopathy and control groups was found. (pO.Ol) There was no correlation ~v- found between the duration of symptoms and the mean (p=0.909) and the highest jitter values. (p=0.345) Our results demonstrate that there is no significant rise in the jitter values in radiculopathy. This suggests that SFEMG can be a useful method in the differential diagnosis of radiculopathy and motor neuron disease.