Özel eğitime ihtiyacı olan çocukların ebeveynlerinin COVID-19 salgını sürecinde uzaktan eğitimle gerçekleştirilen özel eğitime ilişkin görüşleri
The opinions of the parents of children with special education on special education realized with distance education during the COVID-19 epidemic
  1. Tez No: 769604
  2. Yazar: HATİCE İLAY KÖKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF SAZAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı Covid-19 salgını sürecinde özel eğitime ihtiyacı olan çocuklarına sağlanan uzaktan eğitime ilişkin ebeveynlerin görüşlerini belirlemektir. Araştırmanın kapsamında 7-12 yaş arasında olan özel eğitime ihtiyacı olan çocuğa sahip olan 350 ebeveyne ulaşılmıştır. Araştırma için kullanılan veri toplama aracı araştırmacı tarafından geliştirilen Covid-19 Salgını Sürecinde Uzaktan Eğitimle Gerçekleştirilen Özel Eğitime İlişkin Ebeveyn Görüşleri (Covid-19 UEGÖEG) isimli anket formudur. Veriler betimsel istatistik yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada uzaktan özel eğitim hizmetlerinin düzenli olmasına rağmen çocukların öğrenme düzeylerinin farklı olması, ekonomik yük getirileri ve bakım için ayrılan süredeki artıştan dolayı uzaktan eğitimin verimli olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Uzaktan özel eğitimle ilgili olarak ebeveynlerin yaşadıkları zorluklar; ödevleri tamamlamada ebeveynin konuyla ilgili bilgi eksikliği, uygun olmayan ev ortamı ve yetersiz zaman başlığı altında toplanmıştır. Araştırma kapsamında özel eğitime ihtiyacı olan çocuğa sahip ebeveynlerin Covid-19 salgını sürecinde aldıkları uzaktan eğitimden daha fazla yararlanmak için sunduğu öneriler ise daha uygun desteklerin verilmesi gerektiği, okul-ev ilişkisinin daha fazla olması gerektiği ve çalışmalar için daha esnek saatlerin ayarlanması gerektiği şeklindedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the opinion of parents regarding the distant method of education provided during the covid-19 pandemic for children who are in need of special education. Within the scope of this study, 350 parents have been reached, who have children whose age vary from 7 to 12, and who are in need of special education. The data collection tool used for the research is the survey form named Parent Opinions on Special Education Continuing with Distance Education during the Covid-19 Epidemic (Covid-19 UEGÖEG) developed by the researcher. In the study, it was concluded that although distance special education services are regular, distance education is not efficient due to the different learning levels of children, economic burden returns and the increase in the time allocated for care. Difficulties experienced by parents in relation to distance special education; Parents' lack of knowledge about the subject, unsuitable home environment and insufficient time in completing homework were grouped under the headings. Within the scope of the research, the suggestions made by parents with children in need of special education in order to benefit more from the distance education they received during the Covid-19 epidemic are that more appropriate support should be provided, the school-home relationship should be more and more flexible hours should be arranged for studies.