Okul öncesi öğretmenlerinin erken okuma yazma inançları ile okuma yazmaya hazırlık çalışmalarına ilişkin yeterlilik algıları
Preschool teachers' early literacy beliefs about early literacy and their perceptions ofproficiency in preparation for literacy
  1. Tez No: 769605
  2. Yazar: HİLAL DENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİLAY YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi öğretmenlerinin erken okuma yazma inançları ile okuma yazmaya hazırlık çalışmalarına ilişkin yeterlilik algıları arasındaki ilişkilerin incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmanın modelini nicel araştırma modellerinden ilişkisel tarama modeli oluşturmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu 2019-2020 eğitim öğretim yılında Ankara ili Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sincan ve Yenimahalle merkez ilçelerinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokulu ya da anasınfında görev yapan 501 okul öncesi öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Sandvik, Van Daal ve Ade'r tarafından geliştirilen Sezgin, Ulus ve Aksoy (2018) tarafından geçerlik güvenirlik çalışması yapılan“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Erken Okuma Yazmaya İlişkin İnanç Ölçeği”ve Bay ve Alisinanoğlu (2008) tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Öğretmenlerinin Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmalarına İlişkin Yeterlilik Algılarını Belirleme Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde Kolmogorov Simirnov testi, Kruskall Wallis H testi, Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Sperman Rho tekniği ile korelasyon katsayıları hesaplanmıştır. Araştırmanın bulguları okul öncesi öğretmenlerinin erken okuma yazma inanç düzeylerinin yüksek olduğunu, okuma yazmaya hazırlık çalışmalarına ilişkin yeterlilik algılarının olumlu olduğunu, öğretmenlerin erken okuma yazma inançları ile okuma yazmaya hazırlık çalışmalarına ilişkin yeterlilik algılarının mesleki kıdem değişkenine göre mesleki kıdem yılı az olanların lehine anlamlı farklılık gösterdiğini ortaya çıkarmıştır. Öğretmenlerin okuma yazmaya hazırlık çalışmalarına ilişkin yeterlilik algıları mesleki kıdem değişkenine göre mesleki kıdemi 6-10 ve 11-20 yılları arasında olan öğretmenlerde anlamlı farklılık göstermiştir. Öğretmenlerin erken okuma yazma inançları ile okuma yazmaya hazırlık çalışmalarına ilişkin yeterlilik algıları arasında zayıf düzeyde pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationships between preschool teachers' early literacy beliefs and their perceptions of efficacy regarding literacy preparation. For this purpose, the relational survey model, one of the quantitative research models, formed the model of the research. The study group of the research consisted of 501 preschool teachers working in independent kindergartens or kindergartens affiliated to the Ministry of National Education in the central districts of Ankara province Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Pursaklar, Sinca and Yenimahalle in the 2019-2020 academic year. The data of the study were developed by Sandvik, Van Daal and Ade'r,“Preschool Teachers' Belief Scale on Early Literacy,”whose validity and reliability study was conducted by Sezgin, Ulus and Aksoy (2018), and“Preschool Teachers' Efficacy Perceptions on Literacy Preparation Studies”developed by Bay and Alisinanoğlu (2008). Data were collected using the“Determination Scale”. Kolmogorov Smirnov test, Kruskall Wallis H test, Mann Whitney U test were used in the analysis of the data. Correlation coefficients were calculated with the Sperman Rho technique. The findings of the study revealed that preschool teachers' early literacy belief levels are high, their perceptions of proficiency in literacy preparation studies are positive, and teachers' early literacy beliefs and proficiency perceptions of literacy preparation studies show a significant difference in favor of those with less professional seniority according to the variable of professional seniority. took it out. The proficiency perceptions of the teachers regarding the literacy preparation studies differed significantly among the teachers whose professional seniority was between 6-10 and 11-20 years, according to the variable of professional seniority. It was concluded that there was a weakly positive and significant relationship between teachers' early literacy beliefs and their perceptions of proficiency in literacy preparation activities.