Karyağdı armut (Pyrus communis L.) çeşidinde yapraktan protein ve kalsiyum uygulamalarının hasat önü dökümü ve meyve kalitesine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effects of leaf protein and calciumapplications on pre-harvest and fruit quality in karyagdı pear (Pyrus communis L.) cultivar
- Tez No: 769606
- Danışmanlar: PROF. DR. SADİYE GÖZLEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Türkiye armut üretimde, Antalya ili Bursa ilinden sonra 2. sırada yer almaktadır. Akdeniz bölgesinde ise armut üretiminin %80'i Antalya ilinde üretilmektedir. Korkuteli ilçesi ise, armut üretimde 41.570 ha alan ve 60.632 ton üretim ile Antalya ilçeleri arasında 1.sırayı almaktadır. Bununla birlikte, Korkuteli yöresindeki armut yetiştiriciliğinde bazı bahçelerde ve çeşitlerde yaşanan sorunlar üretimde verim ve kaliteyi olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Bu sorunların başında verim kaybına neden olan hasat önü dökümleri gelmektedir. Özellikle bazı geçci armut çeşitlerinde olduğu gibi 'Karyağdı' armut çeşidinde de bu dökümler daha belirgin olarak görülmektedir. Son yıllarda Türkiye'nin çoğu bölgesinde yetiştirilen bu çeşit Korkuteli ilçesinde 'Korkuteli Karyağdı Armudu' adıyla coğrafi işaret almıştır. 'Bu çalışma 2019-2020 yılları arasında Antalya (Korkuteli ilçesi)'da yaygın olarak yetiştirilen 'Karyağdı' armut çeşidinin yetiştiriciliğinde önemli düzeyde verim kaybına neden olan hasat önü dökümlerinin azaltılarak verimliliğin arttırılabilmesi için ayva çöğürü üzerine aşılı 'Karyağdı' armut çeşidine yapraktan protein ve kalsiyum (CaO) uygulamalarının hasat önü dökümü ve meyve kalitesine etkileri araştırılmıştır. Suda çözünür %25'lik kalsiyum oksit (CaO) ve %1'lik harpin proteini karışımı farklı dönemlerde yapraktan uygulanmıştır. Uygulamalar sonucunda fenolojik (tomurcuk kabarması, tomurcuk patlaması, çiçeklenme başlangıcı, tam çiçeklenme, çiçeklenme sonu, hasat zamanı) gözlemler, pomolojik (meyve ağırlığı, meyve boyu, meyve eni, meyve hacmi, meyve eti sertliği, nişasta testi, meyve kabuk rengi, meyve et rengi) ölçümler ve kimyasal [suda çözünür kuru madde (SÇKM) miktarı, titre edilebilir asitlik (TEA) miktarı, toplam fenolik madde miktarı) analizler yapılmıştır. Çiçeklenme ile hasat tarihleri 2019-2020 yıllarında önemli değişim göstermemiştir. Uygulamalar meyve ağırlığı, meyve hacmi, meyve eni ve boyu, meyve kabuk ve meyve et rengi, SÇKM miktarı, meyve eti sertliği üzerine etkili olmamıştır. Mayıs, haziran ve temmuz aylarında CaO + harpin uygulamalarında oluşan hasat önü dökümleri kontrole göre daha az saptanmıştır. En fazla meyve dökümü kontrol grubundaki ağaçlardan 162.83 adet olarak elde edilirken, en düşük 33.17 adet olarak CaO + harpin proteini karışımından elde edilmiştir. Bu nedenle CaO + harpin proteini uygulamalarının 'Karyağdı' armut çeşidinde hasat önü dökümlerini azaltmada kullanılabileceği sonucunu çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In pear production in Turkey, Antalya province ranks second after Bursa province. In the Mediterranean region, 80% of the pear production is produced in Antalya. Korkuteli district, on the other hand, ranks first among Antalya districts with an area of 41,570 ha in pear production and a production of 60.632 tons. However, it has been observed that the problems experienced in some orchards and varieties in pear cultivation in the Korkuteli region negatively affect the yield and quality in production. At the beginning of these problems is the pre-harvest castings that cause yield loss. Especially in some late pear cultivars, 'Karyağdı' pear cultivars have these castings more prominently. This variety, which has been grown in most regions of Turkey in recent years, has received a geographical indication with the name“Korkuteli Karyağdı Pear”in Korkuteli district. The 'Karyağdı' pear is a geographically marked variety that has increased in cultivation in many regions of Turkey in recent years. In this study, the effects of foliar protein and calcium (CaO) applications on the preharvest fall and fruit quality of the 'Karyağdı' pear variety grafted on quince seed were investigated. A mixture of 25% water-soluble calcium oxide (CaO) and 1% harpin protein was applied to the leaves at different times. As a result of the applications, phenological (bud swelling, bud burst, beginning of flowering, full bloom, end of flowering, harvest time) observations, pomological (fruit weight, fruit length, fruit width, fruit volume, fruit flesh firmness, starch test, fruit skin color, fruit meat color) measurements and chemical [water-soluble dry matter (WSC) amount, titratable acidity (TEA) amount, total phenolic content) analyzes were made. Flowering and harvest dates did not change significantly in 2019-2020. Applications were not effective on fruit weight, fruit volume, fruit width and length, fruit skin and fruit flesh color, TSSC, fruit flesh firmness. In May, June and July, the pre-harvest castings formed in CaO + Harpin applications were determined less than the control. While the highest fruit drop was obtained from the trees in the control group as 162.83 units, the lowest was obtained from the CaO + harpin protein mixture as 33.17 units. Therefore, it was concluded that CaO + harpin protein applications can be used to reduce pre-harvest spills in 'Karyağdı' pear cultivar.