Karyağdı Hatun Türbesinden operaya bir opera etnografisi
An opera ethnography from Karyağdı Hatun shrine to opera
  1. Tez No: 445859
  2. Yazar: AYÇA NUR KİP AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI YAZICI YAKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Anthropology, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Opera yüzyıllar boyunca çeşitli aşamalarla ve farklı ülkelerde farklı anlayışlar içerisinde günümüze gelmiştir. İçinde edebiyat, müzik, tiyatro, resim, ışık, kostüm unsurlarıyla aslında insanların birlikte yaptığı bileşik bir sanat formu olan opera aslında bir oyundur. Ancak opera gündelik yaşamdakilerden farklı belirli bir süreç içerisinde hazırlanıp ortaya konulan zor bir oyundur. Operayı içeriden ve dışarıdan gelebilecek olumsuz durumlarla bir kurum, mekân ve eser olarak var edebilmek çok gayret gerektirmektedir. Özellikle Türkiye gibi çoksesli müzik ve operayı Avrupa'dan çok sonra alabilmiş Doğu ülkeleri için şartlar daha zordur. Bu çalışmada, Karyağdı Hatun opera eserinin sahnelenme süreci derinlemesine mülakatlar ve katılımlı gözlem yolu ile ele alınıp sanatsal ve teknik alanda operayı yapan insanların deneyimleri etnografik olarak araştırılmıştır. Çalışmanın alan araştırması Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde gerçekleşmiştir. Bu çalışmanın amacı Karyağdı Hatun eserinde yer alan ve ulaşılabilen sanatsal ve teknik personelin opera sanatı ve kurumu ile ilişkilerinin ve anlam dünyalarının ne olduğu, operada emeği geçenlerin ne tür deneyimler yaşadığı ve bunları nasıl anlamlandırdığını keşfetmektedir.
Özet (Çeviri)
Through out the centuries, opera has reached the present day through varied phases and different concepts in different countries. Primarily, opera is a stage play which consist of literature, music, theatre, painting, lighting, and costume produced by a community of people, at the end of which opera become a combined form of art. However, opera is adifficult stage play which is presented via a process unusual to daily life routines. Creating opera against negative impacts originating from inside or outside as a place, as an institution and as a work of art requires a lot of effort. The contidions are rather compelling for Eastern countries acquiring opera and polyphonic music later than Europe, especially Turkey. In the study Karyağdı Hatun opera staging process is approached via in depth interviews and participant observation and the experience of artistic and technical staff is ethnographically searched. Field of this study Directorate of Ankara State Opera and Ballet. The purpose of this study is to discover the relationship and semantic world of reached artistic and technical staff of Karyağdı Hatun opera with opera art and institution, additionally the kinds of experiences of whom contributed to opera and how they give meaning a for mentioned experiences.