Kritik boyutlu rat mandibula korpus defektinde bor katkılı nano hidroksiapatit biyokompozitlerin kraniyofasiyal kemik rejenerasyonu üzerindeki etkisinin histopatolojik düzeyde değerlendirilmesi
Histopathological evaluation of the effect of boron doped nano hydroxyapatite biocomposites on craniofacial bone regeneration in critically sized rat mandible corpus defect
- Tez No: 769616
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE ELİF ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Rat mandibula korpusunda oluşturulan kritik boyuttaki kemik defektinde bor katkılı nano hidroksiapatit biyokompositlerinin kraniofasyal kemik rejenerasyonu üzerindeki olası etkilerinin sintigrafik ve histopatolojik açıdan değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntemler: Çalışmada erkek 16-18 haftalık 200-220 gram ortalama ağırlığa sahip 40 Wistar albino rat kullanıldı. Her bir grupta 8 rat yer alacak şekilde Grup C1 [Mandibulaya herhangi bir işlem uygulanmayan], Grup C2 [Mandibulaya cerrahi defekt oluşturulmuş ancak herhangi bir medikasyon uygulanmayan], Grup nHA [Cerrahi defekt bölgesine hidroksiapatit uygulanan], Grup nHA+B1 [Cerrahi defekt bölgesine Hidroksiapatit+%1Bor uygulanan] ve Grup nHA+B2 [Cerrahi defekt bölgesine Hidroksiapatit+%2Bor uygulanan] olmak üzere randomize olarak 5 gruba ayrıldı. Grup C1 dışında diğer gruplarda yer alan ratların tümünün mandibula korpuslarında standart 4x4 mm çapında tam kat transosseöz kemik defekti oluşturuldu. Grup C2 de yer alan ratların kemik defekti primer iyileşmeye bırakıldı. Diğer üç gruba ise sırası ile nano Hidroksiapatit (nHA), nano Hidroksiapatit+%1Bor ve nano Hidroksiapatit+%2Bor uygulandı. Kemik sintigrafi çekimleri çalışmada yer alan ratların tümüne deney prosedürünün sıfırıncı (cerrahi prosedürü takiben) ve 28. günlerinde yapıldı. Deney prosedürünün 28. gününün sonunda hayvanlar sakrifiye edildi ve doku örnekleri histolojik incelemeye gönderildi. Kırık iyileşmesinin değerlendirilmesinde standart bir derecelendirme sistemi kullanıldı. Bulgular: Kemik iyileşmesi histopatolojik skorları açısından gruplar karşılaştırıldığında grup C1 ile diğer gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılık izlendi (p0,005). Grup nHA+B2 ile grup C2 arasında ise istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık tespit edildi (p=0,026). Histopatolojik olarak istatistiksel açıdan anlamlı farklılık olamamasına karşın grup C1'e en yakın skor ortalamaları grup nHA+B2' de izlendi. Işık mikroskopik değerlendirmede kemik iyileşmesinin gruplar içerisinde normal kemik görünümüne en yakın bulgular gösterdiği grup nHA+B2 idi. Deney prosedürünün 28.
Özet (Çeviri)
Objective: It was aimed to evaluate the possible effects of boron-doped nano hydroxyapatite biocomposites on craniofacial bone regeneration in terms of scintigraphic and histopathological aspects in critical bone defect in the rat mandible corpus. Material and Methods: Forty Wistar albino rats with an average weight of 200-220 grams, male 16-18 weeks old, were used in the study. Group C1 [No procedure applied to the mandible], Group C2 [Surgical defect created in the mandible but no medication applied], Group nHA [Hydoxyapatite applied to the surgical defect area], Group nHA+B1 [Surgical defect, each group included 8 rats in each group] They were randomly divided into 5 groups as Hydroxyapatite + 1% Boron applied to the surgical defect area] and Group nHA + B2 [Hydroxyapatite + 2% Boron applied to the surgical defect area]. Standard 4x4 mm full-thickness transosseous bone defect was created in the mandible corpuscles of all rats in other groups except Group C1. The bone defect of the rats in group C2 was left to primary healing. Nano Hydroxyapatite (nHA), nano Hydroxyapatite + 1% Boron and nano Hydroxyapatite + 2% Boron were applied to the other three groups, respectively. Bone scintigraphy was performed on all rats in the study on days zero (following the surgical procedure) and 28 days of the experimental procedure. At the end of the 28th day of the experimental procedure, the animals were sacrificed and the tissue samples were sent for histological examination. A standard grading system was used to evaluate fracture healing. Results: When the groups were compared in terms of bone healing histopathological scores, a statistically significant difference was observed between group C1 and the other groups (p0.005). A statistically significant difference was found between group nHA+B2 and group C2 (p=0.026). Although there was no statistically significant difference histopathologically, the mean score closest to group C1 was observed in group nHA+B2.