Farkındalık temelli öz şefkat programının meme kanseri hastalarının ontolojik iyi oluş düzeyleri üzerindeki etkisi
The effect of mi̇nfulness-based SELF-compassion program on ontologi̇cal well-BEİNG levels of breast cancer pati̇ents
- Tez No: 769620
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YASEMİN KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Psikiyatri, Nursing, Oncology, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırma, farkındalık temelli öz şefkat programının meme kanseri hastalarının ontolojik iyi oluş düzeyleri üzerindeki etkisini incelemek amacıyla randomize kontrollü deneysel araştırma tipinde gerçekleştirildi. Çalışma verileri 36 kontrol ve 35 deney olmak üzere 71 meme kanseri hastasından elde edildi. Veriler,“bireysel özellikler formu”ve“Ontolojik İyi Oluş Ölçeği”kullanılarak elde edildi. Deney grubuna çevrim içi haftada bir defa 60-90 dk sürecek şekilde ve 8 hafta boyunca devam eden farkındalık temelli öz şefkat programı uygulandı. Kontrol gurubuna hiçbir uygulama yapılmadı. Uygulama bittikten sonra son test ve 3 ay sonra izlem yapıldı. Deney ve kontrol gruplarının verileri incelendiğinde;“hiçlik”alt boyutunun ön test, son test ve izlem puanlarının,“umut”alt boyutunun son test ve izlem,“harekete geçme”alt boyutunun son test puanlarında ve OİOÖ toplam son test puanları arasındaki farkın anlamlı olduğu olduğu,“pişmanlık”alt boyutunda herhangi bir farklılık görülmediği belirlendi. Sonuç olarak; farkındalık temelli öz şefkat programının uygulandığı meme kanseri hastalarının ontolojik iyi oluş düzeylerinde bir iyileşme olduğu,“hiçlik”,“pişmanlık”gibi olumsuz duygu ve düşünceler azalırken,“umut”ve“harekete geçme”durumlarında artış olduğu belirlendi. Programın meme kanseri hastaları üzerindeki olumlu etkilerinin olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out as randomized controlled experimental study to examine the effect of mindfulness-based self-compassion program on ontological well-being of breast cancer patients. Study data were obtained from 71 breast cancer patients, 36 of whom were control and 35 were experimental. The data were obtained using the“individual characteristics form”and the“Ontological Well-Being Scale”. The experimental group was given a mindfulness-based self-compassion program as on-line, which lasted 60-90 minutes once a week and continued for 8 weeks. No application was made to the control group. After the application was completed, the scale was applied again for the post-test and 3 months later for follow-up. When the data of the experimental and control groups are examined; The difference between the“nothingness”sub-dimension pre-test, post-test and follow-up scores, the“hope”sub-dimension post-test and follow-up, the“take action”sub-dimension posttest scores, and the OWBS total post-test scores in the“regret”sub-dimension were found to be significant no difference was observed. As conclusion; it was determined that the ontological well-being levels of breast cancer patients who were applied mindfulness-based self-compassion program were improved, and negative emotions and thoughts such as“nothingness”were good and“regret”decreased,“hope”and“take action”increased. It can be said that the program has positive effects on breast cancer patients.