Farkındalık temelli öz-şefkat eğitiminin örgütsel yalnızlık üzerindeki etkisi ve kişilik faktörlerinin düzenleyici rolü
The effect of mindfulness-based self-compassion training on organizational loneliness and the moderator role of personality factors
  1. Tez No: 844268
  2. Yazar: KÜBRA SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI BEYHAN ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Örgütsel Davranış Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Tez çalışmasının temel amacı bilimsel olarak etkililiği kanıtlanmış öz-şefkatli farkındalığı öğretmeyi hedef alan MSC (Mindful Self-Compassion) eğitim programının iş yaşamında yer alan bireylerin şefkat düzeylerine ve buna bağlı olarak örgütsel yalnızlık üzerinde etkilerini ortaya çıkarmaktır. Aynı zamanda kişilik özelliklerinin, öz-şefkat ve iş yalnızlığı arasındaki ilişkide düzenleyici rol oynayacağı düşünülmektedir. Bu nedenle bir diğer amaç kişilik faktörlerinin bağımlı-bağımsız değişken arasındaki ilişkisini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda yarı deneysel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Çalışma verileri, 20 kontrol ve 17 deney olmak üzere 37 beyaz yakalı çalışan üzerinden elde edildi. Verilerin elde edilmesinde,“demografik özellikler formu”,“Öz Şefkat”,“Örgütsel Yalnızlık”ve“Beş Faktör Kişilik”ölçeği kullanılarak elde edilmiştir. Deney grubuna sekiz hafta ve haftada bir gün üç saat sürecek şekilde 8 hafta boyunca farkındalıklı öz şefkat programı (MSC) çevrim içi olarak uygulanmıştır. Kontrol gurubunda ise hiçbir uygulama yapılmamıştır. Uygulama bittikten sonra son test ve iki ay sonra izleme testi yapılmıştır. Deney ve kontrol gruplarının ön-son-izlem testleri arasındaki farklar analiz edildiğinde, MSC Programı sonrası deney grubunun öz şefkat, örgütsel yalnızlık puanları anlamlı ve yüksek bulunmuştur. Ayrıca katılımcı görüşleri MSC Programının iş hayatındaki olumlu etkilerini desteklemiştir. Bu açıdan değerlendirildiğinde tez, örgüt yöneticilerine ve insan kaynakları eğitim birimlerine uygulama önerisi taşımaktadır. MSC programı iş yaşamında önemli bir araç olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the thesis study is to reveal the effects of the MSC (Mindful Self-Compassion) training program, which aims to teach self-compassionate awareness, which has been scientifically proven to be effective, on the compassion levels of individuals in business life and, accordingly, on organizational loneliness. At the same time, personality traits are thought to play a regulatory role in the relationship between self-compassion and organizational loneliness. Therefore, another aim is to examine the relationship between personality factors and the dependent-independent variable. For this purpose, a quasi-experimental research method was applied. The study data were obtained from 37 white-collar employees, 20 control and 17 experimental. The data were obtained by using“demographic characteristics form”,“Self-Compassion”,“Organizational Loneliness”and“Five Factor Personality”scales. Mindful self-compassion program (MSC) was applied online to the experimental group for eight weeks, one day a week for three hours. No application was made in the control group. After the end of the application, a post-test and a follow-up test were conducted two months later. When the differences between the pre-post follow-up tests of the experimental and control groups were analyzed, self-compassion and organizational loneliness scores of the experimental group after the MSC Program were found to be significant and high. In addition, participant opinions supported the positive effects of the MSC Program in business life. In this respect, the thesis has application suggestions for organizational managers and human resources training units. MSC program can be used as an important tool in business life.