Arap dili'nde şart ve cezm edatları ve Kur'an-ı Kerim'de kullanımları
Condition and cezm prepositions in Arabic language and their usage in the Qur'an
  1. Tez No: 769654
  2. Yazar: HAVVA ASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİKRİ GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kur'an-ı Kerim'i anlayabilmek için Arap Dili'nin derinliklerine inmemiz gerekir. Tezimizde Arap dilinde kullanılan şart ve cezm edatlarının neler olduklarından başlayarak cümleye ne tür anlamlar kattıkları ele alınacaktır. Kur'an-ı Kerim'de örnekleri olan şart ve cezm edatları kullanıldıkları ayetlerde çeşitli anlamlar vermekle beraber çeşitli görevlerde de kullanılmaktadır. Çalışmamızda Arap dilinde şart ve cezm edatları ve görevlerini ele almakla birlikte bu edatların birbirlerinden benzer ve farklı yönleri üzerinde duracağız. Edatların Kur'ân-ı Kerim'den örneklerini vererek nasıl kullanıldıklarını inceleyeceğiz. Böylece Kur'ân-ı Kerim'i anlamamızda ne tür katkıları olduğunu görmeye çalışacağız. Tezimiz giriş ve üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde şart ve cezm edatlarının hangi eserlerde yer aldığına dair bilgiler verdikten sonra bu edatlar için özel olarak hangi kitaplar yazılmıştır ve bu konu hakkında yazılan tezler nelerdir bunlar hakkında bilgiler vermekteyiz. Birinci bölümde konumuza giriş yaparak şart kelimesinin ne anlama geldiği üzerinde durduktan sonra şart edatlarının hangileri olduğu hakkında bilgi verdik. Devamında şart ve cevap cümlesinden bahsederek şart edatlarının anlamlarını ve cümledeki görevlerini ele aldık. Bu bölümün son kısmında ise cezm kelimesinin ne anlama geldiği Arap Dili'nde hangi manada kullanıldığına dir bilgiler verdikten sonra cezm edatlarını vererek özelliklerini açıklamaya gayret gösterdik. İkinci bölümümüzde cezm edatları ve şart edatlarının birbirlerinden farklılıklarını ve benzerliklerini ele aldık. Bu bölümde şart edatlarının kendi içerisinde benzer ve farklı yönlerine baktığımız gibi cezm edatlarıyla olan benzer ve farklı yönlerinide incelemeye çalıştık. Ve son olarak üçüncü bölümde Kur'an-ı Kerim'de şart ve cezm edatlarının kullanıldığı ayetleri ele alarak i'rab yönünden incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
In our thesis, starting from what the conditional and cezm prepositions used in the Arabic language are, what kind of meanings they add to the sentence will be discussed. The prepositions of condition and cezm, which are examples in the Qur'an, are used in various tasks in the verses they are mentioned. In our study, we will focus on the similar and different aspects of conditional and cezm prepositions and their functions in the Arabic language. We will examine how prepositions are used by giving examples from the Qur'an. Our thesis consists of an introduction, three main chapters and conclusions. In the introductory part, we gave information about the works in which the conditional and cezm prepositions take place, and we gave the works related to the subject. In the first part, after focusing on what the word condition means, we gave information about the conditional prepositions. Afterwards, we discussed the conditional prepositions by talking about the condition and answer sentence. In the last part, after giving information about what the word cezm means, we tried to explain its features by giving the prepositions of cezm. In our second part, we discussed the differences and similarities between the cezm prepositions and the conditional prepositions. And finally, in the third part, we tried to analyze the verses in the Qur'an in which the prepositions of condition and cezm are used, in terms of i'rab.