Arap Dili'nde şart ve cezâ
Conditional clauses in Arabic Language
- Tez No: 580341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM FARUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Arapça'da cümlelerin birçok özelliği ve çeşidi bulunmaktadır. Bu cümlelerden biri de şart cümleleridir. Şart cümleleri, bir eylemin meydana gelmesinin belli bir şarta bağlandığı cümlelerdir. Arapça'da şart cümleleri, şart edatı olarak isimlendirilen bazı edatların, bağımsız iki cümle arasında kurduğu anlamsal ilişkiyle oluşturdukları cümlelerdir. Buradan hareketle, şart cümleleri, bir başka ifade ile şart üslûbu; şart edatı, şart cümlesi ve cevap cümlesi olmak üzere üç unsurdan meydana gelmektedir. Bu unsurların her birinin kendine ait özellikleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Bu çalışmada, Arap dilinde genellikle şart ve cezâ olarak isimlendirilen şart üslûbu incelenmiştir. Araştırma giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, araştırmanın konusu, amacı, kapsamı ve yöntemi hakkında bilgi verilmektedir. Birinci bölümde, şartın tanımı ve şartı oluşturan unsurlar incelenmektedir. Şartı oluşturan unsurlardan şart edatları, farklı açılardan geniş bir şekilde ele alınmaktadır. Ardından şart-cevap cümleleri ve bu cümlelerin özelliklerine değinilmişidir. İkinci bölümde ise, şart üslûbunun geneli ile ilgili çeşitli konular ele alınmıştır. Sonuç bölümünde ise, şart üslûbu ile ilgili oluşan genel düşünceler ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many features and kinds of sentences in Arabic. One of these sentences is the conditional clauses. The conditional statements are sentences in which the occurrence of an action depends on a particular condition. In Arabic, the conditional clauses are the sentences that are formed by the semantic relationship between two independent sentences of some conjunctions which are called conditional conjunctions. In this way, the conditional clauses consist of three elements; conditional clause, conditional conjunctions and answer clause. Each of these elements has its own characteristics and types. In this study, conditional clauses have been examined. This research consists of introduction, two sections and conclusion. In the introduction part, information about the subject, purpose, scope and method of research is given. In the first section, the definition of conditional clauses and the elements constituting the conditional clauses are examined. The conditional conjunctions which form the conditional sentences are discussed widely from different perspectives. Then conditional sentences and the characteristics of these sentences mentioned. In the second section, subjects related to the general terms of the conditional sentences are discussed. In the conclusion part, general thoughts about the conditional sentences are expressed.