Çok değişkenli istatistiksel metotlar yardımıyla veri analizinin değerlendirilmesi ve bir uygulama
Evaluation of data analysis with multi variable statistical methods and an application
  1. Tez No: 769671
  2. Yazar: ESRA ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çok değişkenli istatistik yöntemleri birçok disiplinlerde sıkça kullanılmaktadır. Güncel hayatta karşılaşılan problemler ve bilimsel araştırmanın temelleri çoğunlukla çok değişkenlidir. Durum böyle olunca araştırmalar çok değişkenli fonksiyonlar üzerinde yoğunlaşmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, çok değişkenli fonksiyonlar üzerindeki istatistik yöntemlerinin incelenmesidir. Çok değişkenli istatistik metotları olarak bilinen bu metotlar adım adım incelenmiş ve araştırmanın ikinci kısmında örnek bir veri üzerinde uygulama yapılmıştır. Araştırmanın birinci kısmında çok değişkenli istatistiklerin neler olduğundan bahsedilmiştir. Araştırmanın ikinci kısmı uygulama da kullanılan veriler Elazığ'ın Ağın ilçesinde bulunan deri fabrikası etrafından alınmış 32 adet sediman örneklerinin (EADF) kimyasal özelliklerine aittir. Alınan bu sediman örneklerinin verileri Excel programında düzenlenerek SPSS programına aktarılmıştır. Aktarılan bu veriler ile çok değişkenli istatistikler SPSS programında analiz edilmiştir. İlk olarak bu sediman örneklerinin tanımlayıcı istatistiklerine bakılmıştır. Verilere analizlerin uygulanabilmesi için öncelikle Elazığ'ın Ağın ilçesinde bulunan deri fabrikası etrafından alınmış sediman örneklerine ait bu verilerin normal dağılıp dağılmadığı kontrol edildi. Normallik için analizler yapıldıktan sonra bu veriler için çok değişkenli istatistiklere bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Multivariate statistical methods are frequently used in many disciplines. The problems encountered in daily life and the foundations of scientific research are mostly multivariate. As such, research focuses on multivariate functions. The main purpose of this research is to examine statistical methods on multivariate functions. These methods, known as multivariate statistical methods, were examined step by step and in the second part of the research, an application was made on a sample data. In the first part of the research, what multivariate statistics are mentioned. The data used in the second part of the research belongs to the chemical properties of 32 sediment samples (EADF) taken from the environment of the leather factory in Ağın district of Elazığ. The data of these sediment samples were arranged in Excel program and transferred to SPSS program. These transferred data and multivariate statistics were analyzed in SPSS program. First, the descriptive statistics of these sediment samples were examined. In order to apply the analysis to the data, firstly, it was checked whether these data belonging to the sediment samples taken from the environment of the leather factory in Ağın district of Elazığ are normally distributed. After normality analysis, multivariate statistics were examined for these data.