Üniversitelerde spor eğitimi alan öğrencilerin hizmet kalitesi algılarının incelenmesi
Examination of service quality perceptions of students taking sports education in universities
  1. Tez No: 769672
  2. Yazar: İLKER KABAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ ÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırma Türkiye'de spor eğitimcisi yetiştiren üniversitelerin, spor bölümlerinde okuyan öğrencilerinin memnuniyet derecelerinin ölçülmesi, bu kurumların kalite düzeylerinin tespiti ile iyileştirmeye açık olan alanlarının belirlenmesi ve önceki yıllardan günümüze kalite standartlarında değişiklik olup olmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma nicel araştırma modellerinden biri olan genel tarama yaklaşımı ve ilişkisel tarama modeli ile yapılmıştır. Araştırmanın çalışma evreni Ege, Marmara, Karadeniz ve Anadolu bölgelerinde bulunan üniversitelerin spor eğitimi veren bölümlerinde okuyan öğrencilerinden oluşmuştur. Örneklem grubu ise; rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen 297 kadın, 450 erkek toplam 747 öğrenciden oluşmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak; Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Araştırma ve Geliştirme Daire Başkanlığınca geliştirilmiş, Yanık ve Sunay (2007) tarafından üniversite öğrencilerine yönelik yeniden uyarlanmış 14 alt boyut ve 45 sorudan oluşan ve güvenirlik katsayısı (α=0, 99) olan ''Öğrenci Memnuniyeti Anketi'' kullanılmıştır. Ölçek araştırmanın amacı doğrultusunda 13 alt boyut ve 39 sorudan oluşacak şekilde yeniden düzenlenmiştir. Verilerin çözümlenmesinde, Parametrik Hipotez testlerinden Pearson Korelasyon analizi, t-testi ve ANOVA kullanılmıştır. Sonuç olarak; 2. öğretimde okuyan öğrenciler 1. öğretimde okuyan öğrencilere göre okullarını güvenlik alt boyutunda yetersiz bulmuşlardır. Spor Yöneticiliği bölümünde okuyan öğrencilerin Beden Eğitimi Öğretmenliği ve Antrenörlük bölümünde okuyan öğrencilere göre kalite algıları daha yüksek çıkmıştır. Akademik not ortalaması düşük olan öğrencilerin memnuniyetsizlik düzeyleri daha yüksek çıkmıştır. Ege-Marmara bölgelerinde bulunan üniversitelerde okuyan öğrencilerin Karadeniz ve Anadolu bölgelerinde okuyan öğrencilere göre hizmet kalitesi algı düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Eğitim, Kalite, Toplam Kalite Yönetimi (TKY), Hizmet Kalitesi, Üniversite, Üniversite Öğrencisi, Spor Bilimleri Fakültesi
Özet (Çeviri)
This study aims to measure the level of satisfaction of undergraduate students majoring in sports in universities that have specific departments for educating sports instructors determine the quality of these universities and identify the areas open for improvement/enhancement and finally detect possible changes in quality standards over years. The study was conducted with the general survey model (correlational survey model), which is one of the quantitative research models.The population of the study consists of students majoring in sports in Turkish universities and the sample consists of 747 students (297 female, 450 male) studying in sports education departments of universities in Ege, Marmara, Karadeniz and Anadolu regions. The data collection tool exploited in this study is the“Student Satisfaction Survey”developed by the Ministry of Education's Department of Research and Development and readapted by Yanık and Sunay (2007) for university students; consisting 14 sub-dimensions, 45 questions and with a reliability coefficient of α , 9978. For the purpose of this study, the scale has been reorganized to include 13 sub-dimensions and 39 questions. Pearson Correlation Analysis, T-test and ANOVA of the Parametric Hypothesis tests were used in data analysis. As a result; the students studying in the evening education found their schools insufficient in the security sub-dimension compared to the students studying in the daytime education. The quality perceptions of the students studying in the Department of Sports Management were higher than the students studying in the Department of Physical Education and Sport Teaching. The dissatisfaction levels of the students with a low academic grade point average were found to be higher. The service quality perception levels of the students studying at universities in the Aegean-Marmara regions were found to be higher than the students studying in the Black Sea and Anatolian regions. KEYWORDS: Education, Quality, Education Service, Total Quality Management, Universty, College Student, Sports Science Faculty