Bazı elementlerin M tabakası x-ışınlarının üretim tesir kesiti ve açısal dağılımlarının enerji ayırımlı x-ışını spektrometresi ile ölçülmesi
- Tez No: 76969
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LÜTFÜ DEMİR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 1998
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Atatürk Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 53
Özet
Pt, Au, Hg, Tl, Pb ve Bi elementlerinin M tabakası toplam x-ışını «retim tesir kesitleri 5.96keV'lik fotonlar kullanılarak ölçülmüştür, ölçülmüş M tabakası toplam x-ışını üretim tesir kesitlerinden ortalama M tabakası floresans verimleri hesaplandı. Pt, Au, Hg, Tl ve Pb elementlerinin floresans açısal dağılımları ölçüldü. Dedektör verimini tayin etmek için P, S, Cl, Ca, Va, Ti elementlerinin K-x ışınlan ölçülmüştür. X-ışını üretim tesir ve x-ışını floresans açısal dağılımı için verim grafikleri farklı olup ilgili bölümde 3. ve 4. ayrı ayrı gösterilmiştir. Numuneler 5,96 Kev'lik x-ışınlan yayımlayan Fe-55 radyoizotop kaynağı ile uyarıldı. Numunelerden yayımlanan karakteristik x-ışınlan yüksek rezolüsyonlu (5,9 Kev'de 160 ev ) bir Si(Li) katıhal sayacı ile sayıldı. Bu ölçümler sırasında açısal dağılımı gözlemek için saçılma açısı 90°, 100°, 110°, 120°, 130°, 140°, 150° olarak yedi farklı değerde seçildi. ölçülen değerler diğer araştırmacıların deneysel ve teorik değerleri ile karşılaştırıldı. Bulunan sonuçlar gerek deneysel gerekse teorik değerlerle uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
Total M x-ray fluorescence cross sections for the elements Pt, Au, Hg, Tl, Pb and Bi have been measured at incident photon energy 5.96 keV. From the measured M XRF cross-sections the average M-shell fluorescence yields were derived. M-shell fluorescence angular distribution of the elements Pt, Au, Hg, Tl and Pb were measured. In order to determine the dedector efficiency, K-x rays of P, S, CI, Ca, V, Ti elements were measured. Efficiency graphics for x- ray output efficiency and x- ray fluorance angular distribution were different and shown in the 3th and 4th section seperately. The samples were stimulated by Fe-55 radioisotop producing 5.96 keV x-ray. The characteristics x- ray produced form the samples were counted by a Si(Li) solid-state counter (160 eV in 5.9 keV) Scattering angle was chosen in 7 different values such as 90°,100°, 110°, 120°, 130°, 140°, 150° to observe angular distribution during these measurements The values measured were compared with experimental and theoretical values of other researchers. The results are in agreement with both experimental and theorical values.