Harem Bölgesi kıraat imamları (Nâfi', İbn Kesîr, Ebû Ca'Fer) arasındaki ferşî farklılıkların manaya etkisi
The effect of farshi differences between Harem Region qiraat imams (Nâfi', Ibn Kesîr, Abu Ca'fer) on meaning
  1. Tez No: 769701
  2. Yazar: KADİR SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN KARASAKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kur'ân-ı Kerîm'in içerdiği lafzî farklılıklarını ve tilavetini konu edinen Kıraat İlmi, Kur'ân ilimleri içerisinde büyük bir öneme sahiptir. Bu ilim, sahih rivâyetlerle Hz. Peygamber zamanından günümüze kadar okunmuş ve okutulmuştur. Müfessirler ve fıkıh ehli, Kur'ân-ı Kerîm'i daha iyi anlayabilmek ve Kur'ân-ı Kerîm'den hüküm çıkarabilmek için zaman zaman söz konusu bu farklılıklara müracaat etmişlerdir. Bu kıraatler arasında, Kur'ân-ı Kerîm'in nüzûlüne ev sahipliği yapan Mekke ve Medine kıraat imamlarının ferş-i hurûf noktasındaki okuyuş farklılıklarının manaya etkisi tezin konusunu oluşturmaktadır. Çalışma giriş kısmı ve iki bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin yazılma amacı belirtildikten sonra, çalışmada kullanılan yöntem ve çalışma için istifade edilen eserler zikredilmiştir. Birinci bölümde, kıraat ilminin ana hatları çizildikten sonra kıraat ihtilaflarının çeşitleri, Harem Bölgesi kıraat çalışmaları, Harem Bölgesi kıraat imamlarının hayatları ve ilmi kişilikleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise Harem Bölgesi kıraat imamları olan Nâfi', İbn Kesîr ve Ebû Ca'fer arasındaki kıraat farklılıkların manaya etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Science of Qiraat, which deals with the recitation and literal differences of the Qur'an, has a great importance among the Qur'anic sciences. This science; with authentic narrations, it has been read and studied since the time of the Holy Prophet. From time to time, commentators and people of fiqh have applied to these differences in order to better understand the Qur'anic and to draw conclusions from the Qur'an. Among these recitations; the subject of thesis is the effect of the reading differences of the Qiraat imams of Mecca and Medina, who hosted the revelation of the Qur'an, at the point of farshi differences of letters. The study consists of an introduction and two parts. After stating the purpose of writing the thesis in the introduction part, the method used in the study and the works used for the study are mentioned. In the first chapter, after drawing the main lines of the science of Qiraat, the types of Qiraat conflicts, the Qiraat studies in the Harem Region, the lives and scientific personalities of the Qiraat imams in the Harem Region are discussed. In the second part, the effects of the Qiraat differences between Nâfi', Ibn Kesir and Abu Ca'fer, who are the Qiraat imams of the Harem Region, on the meaning were examined.