Yeni koronavirüse ilişkin tutum ve algıların çalışma hayatına yönelik değişkenlerle ilişkileri
The relationships of attitudes and perceptions about the new coronavirus with variables related to working life
- Tez No: 769702
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL MAMATOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı çalışanların yeni koronavirüse (COVID-19) ilişkin tutum ve algıları, motivasyon kaynakları, örgütsel güven, genel iş memnuniyeti ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkilerin araştırılmasıdır. Ayrıca çalışanların COVID-19'a ilişkin tutum ve algıları ile genel iş memnuniyeti ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide örgütsel güven değişkeninin aracı rolü olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçlar doğrultusunda araştırmanın örneklemi COVID-19 salgını sürecinde yaşları 18 ila 42 arasında değişen İstanbul, Ankara, Bolu, Düzce, Konya ve Kayseri illerinde çalışan bireylerden oluşmaktadır. Araştırmada verilere kolayda örnekleme yöntemi ile çevrimiçi ortamda ulaşılmıştır. Araştırma kapsamında Yeni Koronavirüse İlişkin Algı ve Tutum Ölçekleri, COVID-19 Sürecinde Çalışanın Motivasyon Kaynakları Ölçeği ve COVID-19 Hazırlılığı Örgütsel Güven Ölçeği kullanılmıştır. Ek olarak, katılımcılara Genel İş Memnuniyeti ve İşten Ayrılma Niyeti soruları sorulmuştur. Yapılan analizler, pandemi döneminde çalışanların COVID-19'a yönelik tutum ve algılarının, motivasyon kaynaklarının, örgütsel güvenlerinin, genel iş memnuniyetlerinin ve işten ayrılma niyetlerinin bazı alt boyutları arasında anlamlı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Örgütsel güven ile genel iş memnuniyeti arasında negatif yönde bir ilişki ve işten ayrılma niyeti arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Bunun yanı sıra genel iş memnuniyeti ile işten ayrılma niyeti arasında negatif yönde bir ilişki olduğu bulunmuştur. Öte yandan motivasyon kaynaklarının alt boyutlarından olan iş bağımlılığı ile genel iş memnuniyeti arasındaki ilişkide örgütsel güven değişkeninin aracı role sahip olduğu bulunmuştur. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ilgili alan yazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationships between employees' attitudes and perceptions regarding the new coronavirus (COVID-19), sources of motivation, organizational trust, general job satisfaction, and intention to leave. In addition, it is aimed to examine whether the organizational trust variable has a mediating role in the relationship between the attitudes and perceptions of employees about the COVID-19, general job satisfaction and intention to leave. For these purposes, the sample of the research consists of individuals working in the provinces of Istanbul, Ankara, Bolu, Düzce, Konya and Kayseri, aged between 18 and 42, during the COVID-19 epidemic. In the research, the data were accessed online with the convenience sampling method. Within the scope of the research, Perception and Attitude Scales Regarding the New Coronavirus, the Employee Motivation Resources Scale in the COVID-19 Process, and the COVID-19 Readiness Organizational Trust Scale were used. In addition, participants were asked questions on General Job Satisfaction and Intention to Leave. The analyzes have shown that there are significant relationships among some sub-dimensions of the attitudes and perceptions of employees towards COVID-19, sources of motivation, organizational trust, general job satisfaction, and turnover intention during the pandemic period. It was found that there is a negative relationship between organizational trust and general job satisfaction, and a positive relationship between intention to leave. In addition, it was found that there is a negative relationship between general job satisfaction and intention to leave. On the other hand, it has been found that the organizational trust variable has a mediating role in the relationship between job addiction, which is one of the sub-dimensions of motivational resources, and general job satisfaction. The findings obtained as a result of the research were discussed in the light of the relevant literature.