Tedarik zinciri dağıtım ağı kapsamında depo yeri seçimi probleminin ve araç rotalama probleminin bütünleşik çözümü
Integrated solution of the warehouse location problem and the vehicle routing problem within the scope of supply chain distribution network
  1. Tez No: 769716
  2. Yazar: TUBA EZGİ ÇAKIR ESEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİRGÜL KÜÇÜK ÇIRPIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tedarik zinciri dağıtım ağı içerisinde, depo yeri seçimi ve dağıtımı gerçekleştiren araçların rotalarının planlanması son derece önemlidir. Depo yerinin doğru seçilmesi ve araçların doğru rotalanması sayesinde, tedarik zinciri dağıtım ağının performansı artarken, toplam dağıtım maliyetleri azalmaktadır. Günümüzde bu durum, işletmelerin stratejik rekabette sürdürülebilir başarı elde edebilmeleri için bir gereklilik haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında bir tedarik zinciri dağıtım ağı kapsamında; depo yeri seçimi problemi ve araç rotalama problemi (ARP) bütünleşik olarak ele alınmıştır. Depo yeri seçimi probleminin çözümünde çok kriterli karar verme (ÇKKV) yöntemlerinden biri olan Bulanık TOPSIS yöntemi kullanılırken, ARP için Tabu Arama Algoritması ve Aç Gözlü Algoritma ile çözüm üreten bir uygulama geliştirilmiştir. Bu doktora tezinin; karmaşık ve büyük iki farklı problemi bütünleşik olarak ele almış olması ve daha önce karşılaştırması yapılmamış olan iki yöntemi çözüme dahil etmesi ile literatüre katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Warehouse location selection and planning the routes of the vehicles that carry out the distribution are extremely important in the supply chain distribution network. By choosing the right warehouse location and routing the vehicles correctly, the performance of the supply chain distribution network increases, while the total distribution costs decrease. Today, this situation has become a necessity for businesses to achieve sustainable success in strategic competition. In this thesis; the warehouse location selection problem and the vehicle routing problem (VRP) have been handled in an integrated manner within the scope of a supply chain distribution network. Fuzzy TOPSIS method, which is one of the multi-criteria decision making (MCDM) methods, was used to solve the warehouse location selection problem and an application has been developed for VRP that produces solutions with Tabu Search Algorithm and Greedy Algorithm. By analyzing two different complicated and extensive problems as integrated and by including two methods that haven' t been compared before to the solutions to these problems, it is assumed that this thesis will make a unique contribution to the literature.