Farklı monokromatik aydınlatma uygulamalarının Japon bıldırcınlarının büyüme ve bazı üreme özelliklerine etkileri
The effects of different monochromatic lighting applications on growth and some reproductive traits of Japanese quail
  1. Tez No: 769717
  2. Yazar: MEDİNE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN NARİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kanatlı hayvan yetiştiriciliğinde aydınlatma en önemli çevresel unsurlardan birisidir ve uzun yıllar boyunca yapılan araştırmalarda ışık yoğunluğu, ışık kaynağı, aydınlatma periyodu ve ışık rengi konuları üzerinde durulmuştur. Farklı dalga boylarında LED aydınlatma ile gerçekleştirilen monokromatik ışık programları konusunda son yıllarda çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Japon bıldırcınlarında beyaz (kontrol grubu), yeşil (560 nm), mavi (480 nm), kırmızı (660 nm) ve sarı (600 nm) monokromatik aydınlatma uygulamalarının büyüme ve bazı üreme özelliklerine etkilerinin ortaya konulmasıdır. Çalışmada daha temel bir sürüden elde edilen toplam 450 adet bıldırcın civcivi kullanılmıştır. Bıldırcınlara hem büyütme hem de yumurta verim dönemlerinde aynı aydınlatma programları uygulanmıştır. Altı haftalık büyütme dönemleri boyunca bıldırcınların haftalık canlı ağırlıkları bireysel olarak saptanmıştır. Hayvanlar altı haftalık yaşa geldiğinde her deneme grubundan şansa bağlı seçilen olan 36 dişi ve 12 damızlık kafeslerine aktarılmış ve burada 24 haftalık yaşa kadar barındırılmış, günlük yumurta verimleri ve eşeysel olgunluk yaşları tespit edilmiştir. Bıldırcınlar 10, 14, 18 ve 22 haftalık yaştayken üç gün üst üste toplanan yumurtalarda iç ve dış kalite özellikleri tespit edilmiştir. Farklı dalga boylarında monokromatik aydınlatma uygulanan canlı ağırlık bakımından mavi, yeşil ve sarı ışığa maruz kalanların ortalamaları yüksek bulunurken, en yüksek mortalite kırmızı monokromatik aydınlatılanlarda gerçekleşmiştir (P0.05).
Özet (Çeviri)
Lighting is one of the most important environmental factors in poultry, and studies have focused on light intensity, light source, lighting period and light color in many years. In recent years, studies have been carried out on monochromatic light programs realized with LED lighting at different wavelengths. The aim of this study is to reveal the effects of white (control group), green (560 nm), blue (480 nm), red (660 nm) and yellow (600 nm) monochromatic lighting applications on growth and egg yield characteristics of Japanese quails. A total of 450 quail chicks obtained from a more basic flock were used in the study. The same lighting programs were applied to the quails during both the fattening and egg production periods. Weekly live weights of quails were determined individually during the six-week fattening period. When the animals reached the age of six weeks, 36 female and 12 male birds were selected by chance from each experimental group and they were transferred to breeder cages that housed here until the age of 24 weeks, and their daily egg production and sexual maturity ages were determined. Internal and external egg quality characteristics were determined in eggs collected for three consecutive days when quails were 10, 14, 18 and 22 weeks old. While the mean of those exposed to blue, green and yellow light were found to be higher in terms of live weight, the highest mortality occurred in those who were illuminated with red monochromatic lighting at different wavelengths (P0.05).