Gıda zincirlerinde dağıtım ağı tasarımı: Hollanda'da bir uygulama
Distribution network design in food chains: An application in the Netherlands
- Tez No: 312376
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ŞENKAYAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Günümüzde artan ağır rekabet koşulları işletmelerin gelişim ve değişimlerini zorunlu hale getirmektedir. İşletmeler, sektörlerindeki diğer işletmelerle olan yarışta başarılı olabilmek için tek başına değil; tüm hammadde/hizmet tedarikçileri, toptancıları, perakendecileri ile birlikte hareket etmek zorundadır. Bunun için geliştirilen tedarik zinciri yönetimi yaklaşımı, işletmenin rakipleriyle yarışında, zincir üyeleri arasında işbirliği ve ortak hamleler vasıtasıyla başarıya ulaşmasını sağlamaktadır. Müşteri ihtiyaçlarının en yüksek düzeyde karşılamasını sağlarken maliyetlerini de en az indirgenmesini sağlamak tedarik zinciri dağıtım ağı tasarımıyla mümkündür. Bilimsel metotlara dayanan bir dağıtım ağı, işletmelerin kayıplarını önleyecek ve müşteri memnuniyetini üst seviyelere taşımaya yardımcı olacaktır. Dağıtım ağı tasarımı konusunda gıda işletmeleri üzerine yapılmış çalışmalar kısırdır. Oysa ki, özellikle gıda işletmelerinde, ürünlerin niteliği nedeniyle, firelerin ve kayıpların çok olması, mükemmel çalışan bir dağıtım şebekesinin varlığını zorunlu hale getirmektedir.Bu tez çalışmasında, Hollanda'da faaliyet gösteren bir et ürünleri işletmesi için hammaddenin satın alınmasından, ürünün tüketiciye dağıtımına kadar olan tedarik zinciri süreci analiz edilmiştir. Tedarik zinciri kapsamında dağıtım ağlarının tasarımı ve planlaması; tedarikçi, fabrika, dağıtım merkezi kapasiteleri, müşteri talepleri, tedarik, üretim ve taşıma maliyetleri gibi değişkenler dikkate alınarak doğrusal programlama modeli ile oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, increasingly hard-competitive conditions are making necessary businesses development and changes. Companies must deal with their suppliers, wholesalers, retailers in order to be successful in the sector. It?s impossible to work alone in competitive sector conditions. This approach is developed for supply chain management, in the businesses competitors? race, the chain of cooperation among members and providing the success of joint moves through. Meet customer needs while providing the highest level in at least the reduction of costs is possible to ensure the supply chain distribution network design. A distribution network based on scientific methods prevents the loss of businesses and maximizes customer satisfaction. The distribution network of food businesses in the design of studies is barren. However, especially at the food businesses, due to the nature of products, have a lot of wastage and losses; necessitate the existence of a distribution network works perfectly.In this thesis project, supply chain process is analyzed from purchasing raw materials to distributing product to final consumer for a meat products company operated in the Netherlands. Designing and planning of distribution network in the frame of supply chain are formed with linear programming considering variables such as capacity of supplier, facility, distribution center, customer demands, cost of procurement, production and transportation.