Yedinci sınıf 'Saf madde ve karışımlar' ünitesine yönelik kavram testi geliştirilmesi ve kavram yanılgılarının belirlenmesi
Development of a concept test for the seventh class 'Pure substances and mixtures' unit and determination of misconception
  1. Tez No: 769729
  2. Yazar: BEGÜM DİLARA CİVANGÖNÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SERT ÇIBIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı yedinci sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersindeki“Saf Madde ve Karışımlar”ünitesine ilişkin kavramsal anlamalarını ortaya çıkaracak güvenirliği ve geçerliği sağlanmış bir kavram testi geliştirilmesi ve geliştirilen testle“Saf Madde ve Karışımlar”ünitesindeki kavram yanılgılarının belirlenmesidir. Bu amaçla 26 sorudan oluşan Saf Madde ve Karışımlar Kavram Testi (SMKKT) geliştirilmiştir. Araştırma, nicel araştırma modellerinden olan tarama modeli benimsenerek gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim öğretim yılı güz ve bahar döneminde Ankara ili Çankaya ve Yenimahalle ilçelerinde öğrenim gören yedinci sınıf (n=272) ve sekizinci sınıf (n=282) öğrencileri oluşturmaktadır. Testte yer alan soruların birinci aşaması dört seçenekli çoktan seçmeli, ikinci aşaması ise sorunun nedeninin yazıldığı açık uçlu şekilde hazırlanmıştır. Testin görünüş ve kapsam geçerliğinin sağlanması amacıyla uzman görüşleri alınmıştır. Testin birinci aşamasından elde edilen verilerin Kuder Ricardson-20 (KR-20), ayırt edicilik (rj) ve güçlük indeksleri (p) TAB programı kullanılarak analiz edilmiştir. Pilot uygulama öncesinde 35 sorudan oluşan test için yapılan analizler sonucunda 9 soru testten çıkartılmış ve 26 soruluk test elde edilmiştir. Testin asıl uygulaması sonucunda soruların ayırt edicilik değerleri incelenmiş ve 21. sorunun ayırt ediciliğinin 0,27 olduğu görülmüştür. Bu sorunun testten çıkarılmasına karar verilmiş ve test 25 soruluk nihai halini almıştır. Asıl uygulama sonucunda testin KR-20 güvenirlik katsayısı 0,83, ortalama madde güçlüğü 0,56, ortalama madde ayırt ediciliği 0,49 olarak bulunmuştur. Tüm bu veriler yüksek ayırt edicilikte, orta güçlükte ve güvenilir bir kavram testi elde edildiğini ortaya koymaktadır. İkinci aşamasından elde edilen veriler ise betimsel analiz yöntemlerinden frekans (f), yüzde (%) ile analiz edilmiştir. Soruların ikinci aşamasında kavram yanılgılarının tespiti için yapılan betimsel analiz sonucunda ise literatürde yer alan ve yer almayan bazı kavram yanılgıları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to develop a reliable and valid concept test that will reveal the conceptual understanding of seventh grade students conceptual understanting of the unit of“Pure Substances and Mixtures”in the science course, and to determine the misconceptions in the unit“Pure Substances and Mixtures”through the developed test. In this regard, Pure Substances and Mixtures Concept Test (PSMCT) consist of 26 questions was developed. The screening model, one of the quantitative research models, was adopted in the research. The study group of the research consisting of seventh grade (n=272) and eighth grade (n=282) students of the fall and spring semesters of the 2021-2022 academic year from the Çankaya and Yenimahalle districts of Ankara. The first part of the test consists of multiple-choice questions and the second part consists of open ended questions that require students to explain the reasons behind their choices on the previous questions. Expert opinions were taken into account for the face and content validity of the test. Kuder Ricardson-20 (KR-20), distinctiveness (rj) and difficulty indexes (p) of the data obtained from the first stage of the test were analyzed using the TAB program. As a result of the analyses of the test consisting of 35 questions before the pilot application, nine questions were removed from the test and 26 questions were obtained in measure of the test. As a result of the actual application of the test, the discrimination values of the questions were examined and it was seen that the discrimination of the 21st question was 0.27. It was decided to remove this question from the test and the test took its final form with 25 questions. As a result of the actual application of the KR-20 reliability coefficient was found to be 0,83, the mean item difficulty was 0,56, and the mean item discrimination was 0,49. All these data reveal that a concept test with good discrimination, medium difficulty and high reliability was obtained. The data obtained from the second stage were analyzed with frequency (f), percentage (%), which is one of the descriptive analysis methods. As a result of the descriptive analysis performed to detect the misconceptions in the second part of the test, some misconceptions that were mentioned or not mentioned in the previous researches were identified.