Öğretmenlerin teknolojik yeterlilikleri ile mesleki motivasyonları arasındaki ilişki
The relationship between teachers' technological competencies and professional motivation
  1. Tez No: 769727
  2. Yazar: AYSUN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEZAHAT GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu araştırma“Öğretmenlerin teknolojik yeterlilikleri ile mesleki motivasyonları arasında bir ilişki bulunmakta mıdır?”sorusuna cevap aramak için gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın temel amacı öğretmenlerin teknolojik yeterlilikleri ile mesleki motivasyonları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Araştırmanın çalışma grubunu 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, Pursaklar, Yenimahalle olmak üzere dokuz merkez ilçedeki kamu ortaokullarında çalışmakta olan ve basit tesadüfi yöntemle belirlenen 894 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında katılımcılara“Kişisel Bilgi Formu”,“21. Yüzyıl Öğrenmelerinde Teknoloji Yeterliliği Öz-Değerlendirme Ölçeği”ve“İçsel, Dışsal ve Yönetsel Faktörler Bağlamında Öğretmen Motivasyon Ölçeği”uygulanmıştır. Öğretmenlerin teknolojik yeterliklerine göre araştırma sonuçları; toplam teknolojik yeterliliklerinin genel olarak yüksek olduğunu göstermektedir. Cinsiyete göre ise teknoloji kullanımları benzer olup sadece kadınların entegre uygulamalarda erkeklerden daha zayıf olduğu sonucuna varılmıştır. Yaşa göre, 51 yaş ve üzerinde olan öğretmenler teknoloji ile bütünleşen uygulamaları ya da platformları kullanılırken daha genç yaş grubu öğretmenlere göre zorluk yaşamaktadırlar. Branşa göre yetenek alanı öğretmenleri sayısal alan öğretmenlerine göre e posta; yetenek ve sözel branş öğretmenleri sayısal branş öğretmenlerine göre WWW; yine sözel grup öğretmenleri sayısal grup öğretmenlerine göre teknoloji ile öğretim da daha iyidirler. Sözel grubu öğretmenlerin teknolojik yeterlikleri sayısal grubu öğretmenlerden yüksektir. Kıdeme göre 21 yıl ve üzeri kıdeme sahip öğretmenlerin teknolojik yeterlilikleri, 1-10 ve 11-20 yıl kıdeme sahip öğretmenlerin teknolojik yeterliliklerinden daha düşüktür. Yani 20 yıl + deneyime sahip öğretmenler teknoloji kullanımında yetersizdir. Öğretmenlerin mesleki motivasyon düzeylerine göre araştırma sonuçları; öğretmenlerin motivasyonlarının cinsiyet, yaş, kıdem ve eğitim durumu değişkenlerine göre değişmediğini göstermiştir. Öte yandan yetenek grubu öğretmenlerinin idari faktörlere yönelik motivasyonları sözel ve sayısal branş öğretmenlerine göre daha yüksektir. Son olarak, öğretmenlerin teknolojik yeterlilikleri ile mesleki motivasyonları arasında çok düşük bir ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Araştırma kapsamında öğretmenlerin yaş ve kıdemleri arttıkça teknolojik yeterliliklerinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Bu durumu telafi etmek için mesleki gelişim taramalarının yapılması, eksikliklerin tespit edilmesi ve ihtiyaçlar doğrultusunda eğitimlerin düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, is there a relationship between the technological competence of teachers and their professional motivation? carried out with the question. The main purpose of the study is to determine the relationship between teachers' technological competencies and their professional motivation. The study group of the research consists of 894 teachers working in public secondary schools in nine central districts of Ankara, Altındağ, Çankaya, Etimesgut, Gölbaşı, Keçiören, Mamak, Sincan, Pursaklar, Yenimahalle, in the 2021-2022 academic year and determined by simple random method. Within the scope of the research,“Personal Information Form”,“21. ”Technology Competence in 21st Century Learning Self-Evaluation Scale“ and ”Teacher Motivation Scale in the Context of Internal, External and Administrative Factors" were applied. Research results according to teachers' technological competencies; indicates that their total technological competence is generally high. According to gender, their use of technology was similar, and it was concluded that only women were worse than men in integrated applications. According to age, teachers aged 51 and over have difficulty using technology-integrated applications or platforms compared to younger age group teachers. Skill field teachers by branch e-mail according to numeric field teachers; talent and verbal branch teachers according to numeric branch teachers WWW; Again, verbal group teachers are better at teaching with technology than numerical group teachers. The technical competencies of the verbal group teachers are higher than the numerical group teachers. According to seniority, the technological competencies of teachers with a seniority of 21 years and above are lower than the technological competencies of teachers with a seniority of 1-10 and 11-20 years. In other words, teachers with 20 years + experience are insufficient in using technology. Research results according to teachers' professional motivation levels; showed that the motivation of teachers did not change according to the variables of gender, age, seniority and educational status. On the other hand, the motivation of the talent group teachers regarding the administrative factors is higher than the verbal and numerical branch teachers. Finally, it was concluded that there is a very low relationship between teachers' technological competence and their professional motivation. In this context; Within the scope of the research, it was concluded that as the age and seniority of the teachers increased, their technological competence decreased. In order to compensate for this situation, it is recommended to conduct professional development scans, identify the deficiencies and organize trainings in line with the needs.