Limited şirketlerde şirket sözleşmesinin değiştirilmesi
Amendment of the articles of association in limited companies
- Tez No: 930880
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇAK TATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
TTK m.573/1 uyarınca limited şirket, bir veya daha çok gerçek veya tüzel kişi tarafından bir ticaret unvanı altında kurulan; esas sermayesi belirli olup, bu sermaye esas sermaye paylarının toplamından oluşan bir sermaye şirketi türüdür. Limited şirket sözleşmesi ise bir limited şirketin kuruluşunda ve işleyişine ilişkin olarak şirketin ortakları arasındaki ilişkileri, hak ve sorumluluklarını, şirketin yönetimi ve organları ve diğer önemli hususları düzenleme altına alan yazılı bir belgedir. Şirket sözleşmesi kavramı şirketin kuruluş aşamasında ortaklarca imzalanan ve“şirketin resmi kuruluş belgesi”olarak nitelendirilebilecek bir belgedir. Şirket sözleşmesi içeriğinde şirketin yapısı, yönetimi, karar alma mekanizması, şirketin amacı ve faaliyet konusu gibi konuları düzenler. Bunların yanı sıra ortakların hak ve yükümlülükleri de şirket sözleşmesi çerçevesince belirlenir. Limited şirket sözleşmesinin değiştirilmesi hususu 6102 sayılı Türk Ticaret Kanununun 589-592. hükümleri arasında özel olarak düzenlenmiştir. TTK'ya göre, şirket sözleşmesinin değişikliği özel sözleşme değişikliği ve genel sözleşme değişikliği olarak incelenebilir. Yeni TTK'da, eski TTK'daki sistem aynen benimsenmiştir. Her iki yasada da, sözleşme değişikliklerinin genel düzenlemesinin yanı sıra sermayenin artırılması ve azaltılması özel sözleşme değişiklikleri olarak ayrıca düzenleme altına alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In accordance with Turkish Commercial Code Article 573/1, a limited company is established under a trade name by one or more natural or legal persons; It is a type of capital company whose basic capital is determined and this capital consists of the total of basic capital shares. The limited company contract is a written document that regulates the relations between the partners of the company, their rights and responsibilities, the management and organs of the company and other important issues regarding the establishment and operation of a limited company. The concept of company contract is a document signed by the partners during the establishment of the company and can be described as the“official establishment document of the company”. The company contract regulates issues such as the structure of the company, management, decision-making mechanism, purpose of the company and field of activity. In addition, the rights and obligations of the partners are determined within the framework of the company agreement. The issue of changing the company contract in limited companies is covered by Articles 589-592 of the Turkish Commercial Code No. 6102. It is specifically regulated among its provisions. According to the Turkish Commercial Code, the amendment of the company contract can be examined as a special contract amendment and a general contract amendment. In the new Turkish Commercial Code, the system in the old Turkish Commercial Code has been adopted exactly. In both laws, in addition to the general regulation of contract amendments, capital increase and reduction are also regulated as special contract amendments.