Finansal okuryazarlık ile yatırım tercihi ilişkisinde risk alma eğiliminin aracı rolü: Sağlık sektöründe bir uygulama
The intermediate role of risk-taking tendencies in the relationship between financial literacy and investment preference: An implementation in the health sector
- Tez No: 769746
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEDİHA MİNE ÇELİKKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Finansal okuryazarlık, ülkelerin gelişmişlik düzeyine bakılmaksızın tüm dünyada gün geçtikçe önem kazanan bir kavram olarak ortaya çıkmaktadır. Finansal okuryazarlık, toplumdaki bireylerin ve hane halkının daha güçlü bir finansal duruma sahip olmasının ötesinde, toplumsal gönenç açısından da önem arz etmektedir. Finansal sistemde meydana gelen değişimler ve artan finansal ürün çeşitliliği finansal karar vermeyi zorlaştırmakta ve kavramın önemi giderek artmaktadır. Çalışmanın temel amacı, finansal okuryazarlık düzeyinin yatırım tercihinin bir öncülü olduğu ve risk alma eğiliminin finansal okuryazarlık düzeyi ile yatırım tercihi arasındaki ilişki üzerinde aracı bir etkisi olabileceğinden hareketle sağlık çalışanlarının finansal okuryazarlık düzeyi ile yatırım tercihleri ilişkisi üzerinde risk alma eğilimlerinin aracılık rolünün ampirik olarak belirlenmesidir. Bu temel amacın yanında finansal okuryazarlık, risk alma eğilimi ve yatırım tercihi arasındaki ilişkiler ile bu değişkenlerin cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu ve sahip olunan gelir düzeyi gibi demografik ve ekonomik faktörlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediği de tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmada demografik veriler, frekans dağılımından yararlanılarak analiz edilmiş olup kullanılan ölçeklerin güvenilirlik ve geçerlilikleri doğrulayıcı faktör analizi kullanılarak test edilmiştir. Önerilen model ile modele bağlı olarak geliştirilen hipotezlerin test edilmesi işleminde, ilişkinin kapsamlı bir şekilde değerlendirilebilmesi için yapısal eşitlik modeli kullanılmıştır. Elde edilen verilerin işlenmesi ve analizinde SPSS 26 ve SPSS Process Macro paket programları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Financial literacy is emerging as a concept that is gaining importance day by day all over the world, regardless of the level of development of the countries. Financial literacy is important for social welfare beyond individuals and households in the society to have a stronger financial situation Changes in the financial system and the increasing variety of financial products make financial decision-making difficult and the importance of the concept is increasing. The main purpose of the study is to empirically determine the mediating role of risk-taking tendencies on the relationship between financial literacy level and investment preferences of healthcare professionals, considering that financial literacy level is a precursor to investment preference and risk taking tendency may have a mediating effect on the relationship between financial literacy level and investment preference. In addition to this main purpose, it was also desired to determine the relationships between financial literacy, risk taking tendency and investment preference, and whether these variables differ significantly according to demographic and economic factors such as gender, age, marital status, education level and income level. In the study, demographic data were analyzed using frequency distribution, and the reliability and validity of the scales used were tested using confirmatory factor analysis. In the process of testing the hypotheses developed depending on the proposed model and the model, the structural equation model was used to comprehensively evaluate the relationship. SPSS 26 and SPSS Process Macro package programs were used in the processing and analysis of the obtained data.