Farklı azot ve fosforlu gübre dozlarının Atriplex nitens Schkuhr'in ot verim ve kalite özelliklerine etkisi
The effect of different nitrogen and phosphorus fertilizer doses on the herbage yield and quality properties of Atriplex nitens Schkuhr
  1. Tez No: 771247
  2. Yazar: CİHAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Iğdır Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Alternatif yem kaynağı olarak değerlendirilen Selvi sirken (Atriplex nitens Schkuhr)'de ot verim ve kalite değerleri üzerine gübreleme konusu ile ilgili öncesinde yürütülmüş bir çalışmaya rastlanılmamıştır. Mevcut çalışma ile fosfor (0, 5, 10, 15 kg da -1 ) ve azotlu (0, 5, 10, 15 kg da -1 ) gübre dozları kombinasyon halinde uygulanarak, ana sap kalınlığı, bitki boyu, dal sayısı, yaş ot ve kuru ot verimi, ham protein oranı, nötr çözücülerde çözünemeyen lif oranı (NDF), asit çözücülerde çözünmeyen lif (ADF) oranı, ham protein verimi ve nispi yem değeri (NYD) üzerine etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla 2020 yılında sulu koşullarda Iğdır Üniversitesi bünyesinde yer alan Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkez Müdürlüğü deneme sahasında tesadüf bloklarında faktöriyel düzenlemeye göre üç tekerrülü bir çalışma planlanmıştır. İstatistik analiz sonuçları sadece fosforlu gübre dozları ve ikili interaksiyonun (ADF ve NYD) incelenen parametreler üzerine önemli bir etkisinin olduğunu göstermiştir. Araştırma sonucunda fosforlu gübre dozu arttıkça verim unsurlarının arttığı, kalite değerlerinin ise düştüğü görülmüştür. Buna göre dekara 15 kg saf fosforlu gübre uygulamalarından en yüksek yaş ot verimi (17.379,6 kg da -1 ), kuru ot verimi (4.899,3 kg da -1 ) ve ham protein verimlerinin (427,15 kg da -1 ) elde edildiği saptanmıştır. İkili interaksiyon açısından ise en düşük ADF içeriği (%38,87) ve en yüksek NYD (94,22) sırasıyla N 10 P 5 ve N 15 P 0 uygulamalarından elde edilmiştir. Sonuç olarak Selvi sirken bitkisinin azotlu gübrelemeye tepkisinin bulunmadığı ancak fosforlu gübrelemeye tepkisinin yüksek olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
There has been no previous study on fertilization on hay yield and quality values on Atriplex nitens Schkuhr, which was considered an alternative feed source. In this study, phosphorus (0, 5, 10, 15 kg da -1 ) and nitrogen (0, 5, 10, 15 kg da -1 ) fertilizer doses were applied in combination and was investigated to determine its effect on the following factors: main stem thickness, plant height, number of branches, green herbage yield, dry herbage yield, crude protein ratio, neutral detergent fibre (NDF), acid detergent fibre (ADF), crude protein yield and relative feed value (RFV). For this purpose, a three-repeat study according to the factorial trial pattern was planned in coincidence blocks at the Iğdır University Agricultural Application and Research Center Directorate trial site in irriragition conditions in 2020. The results of the statistical analysis showed that only phosphorus fertilizer doses and binary interaction (ADF and RFV) had a significant effect on the studied parameters. As a result of the research, it was found that as the dose of phosphorus fertilizer increases, the yield parameters increase and the quality values decrease. Accordingly, it was determined that the highest green herbage yield (17,379.6 kg da - 1 ), dry herbage yield (4,899.3 kg da -1 ) and crude protein yield (427.15 kg da -1 ) were obtained from 15 kg pure phosphorus fertilizer applications per decare. In terms of binary interaction, the lowest ADF content (38.87%) and the highest RFV (94.22) were obtained from N 10 P 5 and N 15 P 0 applications, respectively. As a result, it was revealed that Atriplex nitens had no reaction to nitrogen fertilization, but its reaction to phosphorus fertilization was high.